PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.05.2019 11:00:47 - kaval

Minské dohody

Při nynějších předvolebních debatách je častá otázka sankcí vůči Rusku. Odpověď kandiátů ODS, TOP09 a ANO je stále tatáž. "Až Rusko začne plnit Minské dohody" je vždy odpověď kandidátů, aniž by o tom něco věděli. O Ukrajině ani slovo. Nevím o tom, že by Rusko mělo nějaké povinnosti z Minských dohod. Můžete to objasnit a říci svůj názor. Vím, že se to omílá stále dokola, ale opakování je matka moudrosti, jak se říká. Děkuji.

Odpověď

25.05.2019 23:26:15 - PhDr. Josef Skála, CSc.

"O Ukrajině ani slovo" právě proto, že "minské dohody" plnit ani nezačala. "Opakování je

matkou moudrosti" jedině v případě, že se nepapouškují lži a pitomosti. Právě ty se však "omílají dokola" na adresu Ruska. Ten groteskní flašinet je mimo mísu i ve smyslu, na nějž právem upozorňujete sám. Rusko je vztahu k "minským dohodám" skutečně v navlas stejném poměru, jako zúčastněné západoevropské země. A má-li být řeč o tom, jak se k "minským dohodám" staví státy této kategorie, kvanta dluhů a škraloupů mají právě ty západně od ruských hranic.

To vše dokresluje i příznačný kontrast. Když se populace Krymu rozhodla, že se nepoddá teroristickému státnímu převratu v Kyjevě, rozhodla o tom drtivou většinou hlasů v demokratickém referendu. Na Krymu po lidech nikdo nestřílí - a ani "utlačované muslimy" tam jaktěživ nikdo neviděl. Kyjev terorizuje Donbas už pět let. Masakru, který má na svědomí pětimístný počet lidských životů, říká "protiteroristická operace". Troufl by si vyhlásit referendum, jaké se konalo na Krymu, na území Donbasu?