PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,26. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

8. 6. 2020 9:42:16 - krrissus

Přeji pěkný den pane doktore.

Nemyslím si, že protesty v USA jsou kvůli jednomu zabitému kriminálníkovi. Není to kvůli sociálním problémům v Americe??? Napovídalo by tomu i rabování obchodů. Není to tím, že Amerika je zadlužená, obrovské množství občanů žije v chudobě. Základny po celém světě jsou drahé a rabování vazalských států již tolik nevynáší.

Odpověď

8. 6. 2020 23:02:03 - PhDr. Josef Skála, CSc.
Hezký den i Vám! Podobných úmrtí rukou policie Amerika rok co rok eviduje víc než tisíc. Podnětem masových protestů, jichž jsme svědky dnes, však není ani "jen" rasismus. Účastní se jich i statisíce Američanů bílé pleti. Jsou to protesty proti existenčnímu ponížení a sociálnímu bezpráví. Protesty tím příznačnější, že v zemi, do níž teče největší díl globální renty. Její přísun skutečně jistí i mamutí vojenské výdaje. 

Právě s tím však souvisí i jiný rozměr pouliční války. A sice intrika, již v jejím pozadí rozehrává "hluboký stát". Tedy ty síly, jež z dnešní slepé ulice hledají cestu v ještě agresivnější zahraniční politice. Zatím inscenovaly "barevné revoluce" a války za "změnu režimu" v cizině. Teď se pokouší o "majdan" proti Donaldu Trumpovi. Rozehrávají ho na vlně rozhořčení s poměry, jejichž příčinou jsou i tisíce miliard, vynakládaných na zbrojení a trestné výpravy v zahraničí. To samé dění, drtící svatostánky "amerického snu", je tak i hříčkou unikátní perverze.