PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.05.2020 12:05:26 - sklípek

Rezoluce EU

Dobrý den, pane doktore, EP loni odhlasoval jakousi rezoluci o významu společné paměti pro budoucnost Evropy, na jejímž základě bylo možné odstranit sochu maršála Koněva (tvrdí europoslankyně Konečná). Znamená to, že jakási eurorezoluce ruší bilaterální smlouvu o vzájemném udržování válečných hrobů, která je součástí našeho právního řádu a kterou podepsali Havel a Jelcin v roce 1993 a vláda České republiky a vláda Ruské federace v roce 1999? Děkuji za odpověď.

Odpověď

15.05.2020 12:35:31 - PhDr. Josef Skála, CSc.
Rezoluce Evropského parlamentu ze září 2019 tvrdí, že viníkem II. světové války jsou Německo a SSSR. Za velký problém, který je prý načase řešit, prohlašuje i pomníky a památníky sovětským osvoboditelům z "totalitní" éry. V tomto smyslu skutečně nahrává sprosťárnám, jakou bylo "vyhnání" ("Vertreibung") pomníku maršála Ivana Koněva z Náměstí Interbrigády na Praze 6. 

Právě smlouva mezi ČR a RF z roku 1993 ovšem zavazuje k péči o pohřebiště vojáků druhé smluvní strany i jim naroveň postavená památná místa, připomínající boj proti fašismu a osvobození. A coby mezistátní závazek je podle českého právního řádu nadřazena všem normám tuzemské legislativy. A jen tak mimochodcem: jmenuje se o "přátelství a spolupráci", a ne o poťouchlých zhovadilostech, podpásovkách a fabrikaci "obrazu nepřítele".