PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.08.2019 14:32:35 - Xdeuce

Zdanění robotů

Dobrý den,
V budoucnu bude přibývat pracovních pozic, které přeberou roboti , počítače a automaty. Budou tak stále častější firmy, které budou míst obrovské zisky ale málo zaměstnanců. Taková firma prakticky nepřispívá na důchodový systém. Nestálo by za zvážení, aby takové firmy přispívaly na důchodový systém nějak jinak? Třeba daň z robotizace? Není toto právě cesta jak zachránit neudržitelnost důchodového systému v budoucnu? Třeba jednoduchý příklad samooblužná benzínová stanice. Zisk pro majitele takové benzinky je vyšší než kdyby tam měl prodavačku, které by musel platit mzdu a odvody. Do průběžného systému samoobslužná benzinka nic nepřispěje. Ale mohla by, co myslíte?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

15.08.2019 10:39:42 - PhDr. Josef Skála, CSc.

To téma má mnohem dalekosáhlejší rozměr a důsledky. "Daň z robotů" by je vyřešila jen velmi chabě a navíc ne zrovna z nejsprávnějšího konce. Lidem, které o ni připraví "čtvrtá průmyslová revoluce", je třeba zajistit novou práci. Jedněm takovou, co bude generovat vysokou přidanou hodnotu - také ji ovšem inkasovat pro naši zemi, a ne cizí kolonizátory. A druhým zase uplatnění, co ekonomický výnos negeneruje, je však potřeba ke zlepšení vzdělanostní, zdravotní, sociální kulturní infrastruktury. Obojí bude potřebovat nové zdroje. Tím větší manévr si to vyžádá. Nabízím aspoň pár z jeho nezbytných součástí: a) Podstatně vyšší zdanění bank a přirozených monopolů či faktických kartelových oligopolů, které jsou v cizích rukou; b) Restituce vodních a nerostných zdrojů i páteřní infrastruktury do českého veřejného vlastnictví; c) Tvrdý tlak na doplatek skutečné tržní ceny bank i dalších kapacit, zcizených zahraničním kapitálem za zlomek tržní ceny, a tedy v rozporu s mezinárodními závazky ČR; d) technologické, investiční a komerční průlomy, které nás vrátí mezi suverénní hráče na světových trzích, schopné důstojně uživit vlastní zemi. Domácí kapitál na ně nemá a ani je nemá v plánu. Jsou jen v silách koncentrace zdrojů celé země - a tedy státních rozvojových projektů v majetku nás všech.