RNDr. Mojmír Vlašín

  • SZ
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,92. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31. 10. 2015 15:02:36

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina

Prezident naděloval metály. Nic proti tomu, vedle kladení věnců je to jedna z hlavních funkcí hlavy státu. Bohužel ovšem z tohoto ceremoniálu udělal smutnou klauniádu v duchu filmu Limonádový Joe.

Nijak nezávidím komunistickému ministrovi Tomanovi ani neúspěšnému řediteli NP Šumava Mánkovi vyznamenání, ale jejich vyznamenávání fakticky snižuje význam udělovaných poct studentu Petru Vejvodovi in memoriam a dalším, kteří si to skutečně zaslouží.

Kdo je Toman - nevím, jak se zasloužil o stát- nevím, ale to není podstatné. U Mánka je tom u ale jinak. Tento člověk způsobil prokazatelně mnohamilionovou škodu NP Šumava a tedy státu. Nemluvím nyní o enviromentálních škodách, kde se mohou názory rozcházet, mluvím o konkrétních pravomocných rozsudcích soudu, o pravomocně udělených pokutách , které byly zaplaceny. Soud v Plzni například rozhodl, že "Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava přistoupila k těžbě dřeva, aniž by disponovala jakýmkoli ... souhlasem, výjimkou či hodnocením. Těžba dřeva prováděná Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava tak byla nezákonná." (strana 35 rozsudku). Panové Stráský a Mánek poslali na demonstranty policii. Soud v rozsudku konstatoval, že police musela vědět , že "... svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům." (str.60) Policejní manévry (které byly nezákonné) byly vyčísleny na 5 milionů korun. Kromě toho nechal Mánek za stání peníze v srdci NP postavil hospodu na Březnické hájence a to tak, že všechny tekuté odpady (včetně fekálií) tekly nečištěné do potoka v první zóně národního parku. Za to dostal park pokutu téměř 3 miliony korun. Za to všechno nese on, Mánek, osobní zodpovědnost, ale místo toho dostal metál.

Zeman se prolétl nad Šumavou ve vrtulníku a měl hned hotový názor, který neváhal prezentovat s něžností tankové divize a začal dělat odsudky. Už v průběhu prvního roku jeho prezidentského působení se ukázalo, že se mýlil. Kdyby byl schopen sebereflexe, musel by to v případě Šumavy uznat, to se ale od Miloše Zemana čekat nedá. Prezident jistě ví, že vyznamenal člověka, který způsobil značné škody a jednal naprosto nekompetentně ve své pozici náměstka ředitele a později ředitele NP Šumava. Chce tím jenom ukázat, že soudy si mohou soudit, ale on dá vyznamenání svým mazánkům, ať si o tom myslí kdo chce co chce. Dlouhodobě se spojuje s divnými lidmi, jako je například plukovník Zbytek, který před Listopadem chtěl poslat proti demonstrantům tankovou brigádu (tomu dá asi vyznamenání příště). Pokud se Zeman obklopuje takovými lidmi, není to dobré. Vzkazuje tím ostatním – jsem, jaký jsem, a po tom, kým se jako prezident obklopím, koho vyznamenám, do tohoto vám nic není. Tím, že byl Miloš Zeman sám protagonistou tajné lánské schůzky, posunul vnímání politiky. Už před volbami lhal a pak z toho udělal normu.

A co po Zemanovi zbude ? Obávám se, že v nejlepším případě to nebude nic, v horším jen nesváry a brázdy, které mezi lidmi vyoral. Osobně nevím o ničem, co by otevřel jako bolestivé téma a dotáhl k nějakému řešení. Dělá to, jen aby kontroverzně vzbudil pozornost.

Psáno pro blog.idnes.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout