RNDr. Pavel Poc

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.04.2018 8:39:00

EU schválila přísnější ochranu včel

EU schválila přísnější ochranu včel

Neonikotinoidy mají prokazatelně negativní vliv na zdraví včelstev, už od roku 2013 proto platí v EU jejich částečný zákaz. Ten ale umožňoval žádat o řadu výjimek, což se také ve velkém dělo. Dnes však EU zakázala neonikotinoidy úplně

“Je to skvělá zpráva,” komentuje výsledek hlasování RNDr. Pavel Poc (ČSSD), místopředseda výboru pro životní prostředí a koordinátor výboru pro pesticidy. “Po více než sedmi letech boje se podařilo prosadit zákaz tří látek, které jsou pro včely toxické. Poprvé jsem zákaz neonikotinoidů navrhoval v roce 2011, dnešní rozhodnutí je přelomové a může zastavit vymírání včel v Evropě.”

Neonikotinoidy mají prokazatelně negativní vliv na zdraví včelstev, už od roku 2013 proto platí v EU jejich částečný zákaz. Ten ale umožňoval žádat o řadu výjimek, což se také ve velkém dělo. Dnes však země evropské osmadvacítky zakázaly neonikotinoidy úplně.

Evropský parlament ve svém usnesení z února 2018 vyzval Komisi a Členské státy, aby zakázaly účinné látky používané v přípravcích na ochranu rostlin, včetně neonikotinoidů a systemických insekticidů, u nichž bylo vědecky prokázáno, že jsou nebezpečné pro zdraví včel.

Také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v únoru potvrdil, že neonikotinoidy představují pro včely riziko.

Komise následně navrhla jejich zákaz, který dnes na hlasování výboru potvrdila kvalifikovaná většina členských států.

Proti návrhu hlasovaly jen čtyři země, mezi nimi bohužel i Česká republika.

Zákaz ale platí pro celou EU a vstoupí v platnost pravděpodobně na začátku roku 2019. Týká se venkovního používání tří látek – imidaklopridu, thiamethoxamu a clothianidinu.

Neonikotinoidy představují pro zemědělství i krajinu netolerovatelné riziko. Jsou pro včely vysoce toxické, způsobují smrt, poškození larev, změny v přirozeném chování včel, například dezorientaci v prostoru, a dramaticky zvyšují náchylnost včel k dalším chorobám.

Výsledek hlasování:

PRO: Francie, Velká Británie, Slovinsko, Německo, Malta, Rakousko, Nizozemí, Švédsko, Kypr, Lucembursko, Itálie, Irsko, Řecko, Estonsko, Španělsko, Portugalsko

PROTI: Česká republika, Dánsko, Rumunsko, Maďarsko

ZDRŽELI SE: Belgie, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Finsko

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama