doc. Ing. arch. Petr Hlaváček

  • BPP
  • Hlavní město Praha
  • územní plánování
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.09.2021 14:32:00

Tržní hodnota první kolekce městských pozemků je přibližně tři miliardy

Tržní hodnota první kolekce městských pozemků je přibližně tři miliardy

Tržní hodnota první kolekce městských pozemků svěřených Pražské developerské společnosti je přibližně tři miliardy korun.

Pražská developerská společnost (PDS) uskutečnila historicky první tržní ocenění souboru 10 lokalit, které připravuje pro městskou výstavbu především nájemního bydlení. Tržní hodnota oceňovaných nemovitostí byla k 1. červnu 2021 renomovanou mezinárodní poradenskou společností Knight Frank stanovena na 2, 939 miliardy korun. Praha dosud pracovala pouze s účetní hodnotou svých pozemků, která je mnohem nižší. Pražská developerská společnost hodlá oceňovat své realitní portfolio pravidelně jednou ročně, jak je to běžné u privátních správců nemovitého majetku. Aktuální tržní ocenění budou sloužit jako jeden z klíčových podkladů pro strategická rozhodnutí hl. m. Prahy, jak s majetkem nakládat a jak jej zhodnocovat.

„Jsem rád, že Pražská developerská společnost zavádí při správě městského majetku stejné profesní postupy, které standardně užívají soukromé realitní společnosti. Stanovení tržní hodnoty nemovitostí k nim jednoznačně patří a například otevřené podílové realitní fondy jej ze zákona provádí dvakrát ročně. Přesná a aktuální data jsou základem pro každé naše strategické rozhodnutí, ať už se týká jednotlivých lokalit, nebo směřování svěřeného pozemkového vlastnictví jako celku,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

„Pravidelné tržní ocenění je důležitým krokem ke změně vnímání hodnoty veřejných nemovitých aktiv hlavního města Prahy. Jedním klíčových úkolů Pražské developerské společnosti je zhodnocení městských pozemků formou investorské přípravy a realizace městské bytové výstavby. Tržní ocenění je ukazatel aktuální hodnoty svěřených nemovitostí, který v krátkodobém i dlouhodobém výhledu ukáže, jak se to Pražské developerské společnosti daří. Mimo to tržní ocenění poslouží jako základ pro rozhodování města o jeho investičních aktivitách a také například pro jednání o financování investičních projektů,“ dodává Petr Urbánek, ředitel PDS.

„Hodnota pozemků a nemovitostí v majetku se mění v čase nejen spolu s celým realitním trhem, ale s každým pozitivním krokem v procesu přípravy pozemků, například získaným územním rozhodnutím nebo stavebním povolením, lze odhadnout změnu v čase v hodnotě pozemků. Jsem rád, že takové hodnoty u pozemků vybraných po bytovou výstavbu bude město pravidelně získávat,“ uzavírá radní hl. m. Prahy pro majetek Jan Chabr.  

Pražská developerská společnost (PDS) byla založena k 1. červnu 2020 jako příspěvková organizace hl. m. Prahy. Jejím cílem je zhodnocení nemovitostních aktiv hl. m. Prahy a příprava projektů především městského nájemního bydlení. PDS bylo rozhodnutím Zastupitelstva hl. m. Prahy předáno k hospodaření cca 400 000 m2 pozemků ve vlastnictví metropole, na nichž se počítá s výstavbou 6 000 až 8 000 bytů v horizontu až 10 let. Více ZDE.  

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama