JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.08.2012 15:05:45 - tatanaZ

Určitě ANO – a jsem o tom (velmi) přesvědčen

Dobrý den, mohu se zeptat, zda souhlasíte s tím, že elektronický monitoring spolu s dalšími legislativně-koncepčními záměry, přispějí k řešení situace v českém vězeňství? Děkuji za názor

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

02.09.2012 17:24:36 - JUDr. Miroslav Antl
Určitě ANO – a jsem o tom (velmi) přesvědčen. Po dobu, co jsem v Senátu Parlamentu ČR (takřka 4 roky) neustále připomínám, že kdyby nám před schválením tehdejší ministr spravedlnosti při projednávání rekodifikace Trestního zákoníku v roce 2009 řekl, že zavedení elektronických náramků nemá vyřešeno, byl bych první, kdo by navrhl účinnost trestu domácího vězení odložit… Trest domácího vězení je totiž nedostatečně kontrolován, když namísto permanentní a objektivní kontroly elektronickými náramky jsou osobní návštěvy pracovníků Probační a mediační služby doma u odsouzených přinejmenším diskutabilní. To ostatně vyvolává i nechuť soudců ukládat tento druh trestu do doby zavedení elektronických náramků… Pokud by česká vláda chtěla skutečně řešit situaci ve věznicích – ve výkonu trestu odnětí svobody, měla už dávno konečně vyřešit zavedení elektronické (a nikoliv osobní) kontroly dodržování pravidel pro výkon trestu domácího vězení. Když jsem tuto argumentaci říkal v Senátu PČR panu ministru JUDr. Jiřímu Pospíšilovi, odpovídal, že jsou tyto tresty domácího vězení ukládány velmi málo – a že se tedy finančně nákladné zavádění elektronické náramků nevyplatí. Čeká se prý na to, až soudci budou tento trest ukládat častěji – a podle počtu uložených trestů se v budoucnosti rozhodne. Vzhledem k tomu, že od soudců vím, že neukládají tento trest právě proto, že chybí objektivní a důsledný způsob kontroly jeho výkonu, jde o uzavřený kruh. Naposledy jsem v tomto duchu vystoupil na plenárním zasedání Senátu Parlamentu ČR k poslaneckému návrhu na změnu trestního zákoníku, týkajícího se právě výrazného zmírnění podmínek pro propouštění odsouzených z výkonu trestu odnětí svobody, který jsme zamítli, mj. i proto, že tam byla navrhována další doplnění systému alternativních trestů, který se mění stále častěji a stává se nepřehledným. A nového pana ministra spravedlnosti pana JUDr. Pavla Blažka, PhD. jsem požádal o urychlené zavedení elektronické kontroly s tím, že čekat na to, až bude větší počet odsouzených k trestu domácího vězení, je nesmyslné a zřejmě i účelové kvůli nákladům za elektronické náramky, když je nutno si propočítat, nakolik se ekonomicky vyplatí náklady za tyto náramky a systém kontroly oproti nákladům za pobyt ve věznicích – a že jednou stejně bude muset elektronickou kontrolu zavést… Jsem přesvědčen, že nemá význam čistit věznice tím, že budeme předčasně propouštět i ty největší zločince (což se, bohužel, děje), ale tím, že se bude naplno využívat trestu domácího vězení namísto nepodmíněného trest odnětí svobody…

Miroslav Antl

(senátor)