Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.01.2012 20:03:25 -

Rozhodně nelze mluvit o diskriminaci

Dobrý večer, nejste pro zrušení Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle Vás je politika sociální inkluze nutná. Proč má být ale činěna na úkor druhých, ,,normálních" občanů? Souhlasím s kritiky, problémy s Romy jsou stále větší, takže agentura asi moc neřeší a jediné, co se agentuře daří, je povzbuzovat nenávist a diskriminaci českých občanů směrem k romům.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

29.01.2012 22:23:27 - Ing. Jiří Dolejš
Sociální vyloučení (cizím slovem inkluze) je vážný a bohužel stále sílící problém. A netýká se zdaleka etnických minorit, ale i členů majoritní společnosti. Romové jsou jen první obětí tohoto trendu, který  dál a dál destruuje sociální jistoty. Za nepřizpůsobivého parazita mohou být za chvíli označeni i běžní lidé kolem nás, kteří se pak snadno stanou také hromosvodem na frustraci z nefungující společnosti. 

    Bylo by absurdní, pokud by sami ti, kteří se dostávají do existenčního ohrožení, zesilovali atmosféru sociální nesnášenlivosti. Neříkám že anticiganismus ve společnosti je tvořen jen nenávistnými rasisty, ale bohužel i jinak rozumní lidé v rozjitřené atmosféře jsou schopni kývnout na zcela nepřijatelný princip presumpce kolektivní viny. Tomu by se němělo podléhat (u politiků to mám dokonce za trestuhodné). Vina je vždy individuální a je věcí soudů. 

     Nenávist a diskriminaci určitě nešíří ti, kteří pracují na poli sociáních programů. K řešení sociálního vyloučení jsou nutné konkrétní politiky a nástroje. Úplný základ samozřejmě vidím v nabídce práce zejm. v nejvíce postižených regionech. Vládní agentura a vládní koncepce boje se sociální inkluzí je jedním z nich. To neznamená že s její současnou podobou souhlasím nebo že chválím činnost např. vládní zmocněnkyně pí Šimůnkové.  Ostatně práci těchto insittucím kritizují i někteří romští předáci.

     Volat po zrušení tohoto nástroje aniž bych řekl co je třeba dělat mám opravdu jen za populistický výkřik, který jde i proti trendu v zahraničí. Smyslem debaty by mělo být navrhnout jak by měla lépe fungovat. Agentura by měla mít větší kompetence, aby i při vtším rozpočtu (čátsky kterými disponují jsou k rostoucí váze problému směšné) Ale to znamená i kvalitní kontrolu aby bylo možné předcházet případům tzv. etnobyznysu. Pár nadšenců pro sociální práci v terénu (jinak jistě chválihodná práce) určitě nestačí.

    Pasivita  a snaha vyvézt problém za hranice komunity nic neřeší, situaci zhoršují zejm. ti, kteří spekulují v oblasti sociálního bydlení (vytvoří gheto, shrábnout podporu a výsledek nula). Neúčinnost tzv. čunkobuněk je známá, zneužití veřejné podpory určitě není specifikem právě těchto programů - věcí . Změnit vzorce chování těch, kteří jsou v  situaci sociálního vyloučení už dlouho nevyřeší jen represe, ale i prevence a podpůrné programy (ozančovat je za diskriminační je nesmysl).

    Reakce některých romů na sociální konflikt je skutečně neadekvátní,  ale myslím že má opravdu kořeny v staletém anticigaismu - málo kdo z majoritní společnosti si dokáže představit co je to být i v té nejnižší vrstvě společnosti každý den za parvenu, pro kterého jsou rovnost šancí jen pustým formalismem.  Odlišná je bohužel i reakce na extrémní projevy - reakce typu "nesnáším rasismsu  a cikány" bohužel není jen špatný vtip.. Civilizovaná společnost židovský holocaust chápe jako zvěrstvo, ale romský "porajmos" zůstává na okraji zájmu. Romové bez vzdělání jsou dnes prakticky bez šance a není divu, že bílým moc nevěří. To je zase druhá strana problému, který popisujte vy. Nikdo v ČR i jinde nemá zázračné řešení, ale nelikvidujme tedy aspoň  to, které tu je a které se učíme používat.