Bývalý šéf ODA o Zemanovu vztahu k alkoholu: Mám z toho strach

29.01.2013 6:50

ROZHOVOR Politici Miloš Zeman a Daniel Kroupa se potkali na počátku devadesátých let a spřátelili se, i když měli rozdílné politické názory. Ale už tehdy bývalý předseda ODA, exsenátor a dnes vysokoškolský učitel Daniel Kroupa pozoroval, jak se chování Miloše Zemana mění podle počtu vypitých skleniček. Proto vidí největší riziko u nově zvolené hlavy státu v jeho vřelém vztahu k alkoholu.

Bývalý šéf ODA o Zemanovu vztahu k alkoholu: Mám z toho strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata kandidátů na prezidenta. Tentokráte na vlnách Radiožurnálu přímým přenosem z divadla Minor

Anketa

Jste rádi, že vyhrál Miloš Zeman?

79%
21%
hlasovalo: 55478 lidí

Co říkáte na vítězství Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

V kampani volí lidé z velké části obraz, který vidí v televizi nebo v médiích, ne skutečného člověka. Různé výroky, které říká, spíš než z hlediska pravdy posuzují z hlediska účinnosti, proto se často objevují projevy, které hodnotíme jako nepravdivé nebo lživé.

Proto volební kampaň probíhá v duchu účel světí prostředky? Ale není nefér, když se používá lež nebo polopravda, jen když očerní soupeře a pomůže vyhrát?

Bojím se, že velká část národa se o tyto věci nestará, hledí, co od daného kandidáta získá sama pro sebe. Miloš Zeman dokázal lidi přesvědčit, že bude výhodnější podporovat jeho než Karla Schwarzenberga. Tak to v politice bývá. Mně vadí, když funkce prezidenta, která má v naší zemi tradici vysoké morální autority, je zastávána někým, kdo tomu úřadu nedostačuje. Ukazuje se to u stávajícího prezidenta, který v závěru i svým příznivcům odhalil svou povahu. Mám obavu, jestli Miloš Zeman dokáže překročit svůj stín. Přeji si, aby se tak stalo.

Proč prohrál Karel Schwarzenberg? Bylo to jen proto, že se nedokázal bránit útočné a ne vždy pravdivé kampani ze strany Miloše Zemana?

Byl jsem mile překvapen, že Schwarzenberg uspěl v prvním kole, podařilo se mobilizovat velké množství příznivců. Jeho úspěch byl fenomenální. Měl těžší startovní pozici, byl součástí neoblíbené vlády. Svůj vliv hrál hněv proti vládě, někteří lidé chtěli ukázat, že jsou proti ní. Schwarzenberg se navíc zapletl do tématu odsunu a prezidentských dekretů, z problému se mohl dostat, kdyby prohlásil, že už je to uzavřená záležitost a že si váží prezidenta Beneše jako bojovníka proti fašismu. Přitom se Zeman v názorech na odsun českých Němců od Schwarzenberga příliš neliší. Vadilo mi také zpochybňování faktu, že je Karel Schwarzenberg Čech. On a jeho rod je spjat s českým národem jako málokdo. Vždyť má v krvi Přemyslovce. 

Vy znáte Miloše Zemana velmi dobře z politiky. Vidíte u něj nějaké riziko?

Největší riziko vidím v jeho vztahu k alkoholu.

Napsal jste článek, kde na tento problém upozorňujete. Píšete o kandidátovi na prezidenta, kterého bylo postupem času stále vzácnější potkat střízlivého, i když díky své tělesné konstituci vydržel víc než ostatní. Ale uváděl jste, že příroda se podvádět nedá a že každodenní pití velkých dávek tvrdého alkoholu proměnilo postupně jeho osobnost k nepoznání. A dospěl jste k závěru, že není dobré takového člověka volit prezidentem republiky. Ale voliči vás nevyslyšeli...

Ve svém článku jsem nepoužil žádné jméno, ale mnozí pochopili, o kom mluvím. Ale přišlo mi, že když svěříte řízení autobusu nějakému člověku, hraje tento aspekt velkou roli. Ale když mu svěříte řízení celého státu, tak to nikoho nezajímá. Nepřetržité pití tvrdého alkoholu negativně ovlivňuje osobnost člověka a jeho charakter. Z toho mám vážnou obavu.

Nepřekvapilo vás, že současný prezident Václav Klaus podpořil levicového kandidáta, který stál deset let mimo politiku?

Podpora Václava Klause Miloši Zemanovi je pochopitelná jako jeho odpor vůči Václavu Havlovi. Karel Schwarzenberg se trochu pokoušel navázat na tradici Havlova prezidentství. A to nemohl Václav Klaus nechat bez odpovědi.

Ale nebyl to výsměch, když po vítězství Miloše Zemana, který prokazatelně v kampani vytahoval nepravdy, použil Václav Klaus tradiční heslo Václava Havla, že „pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí"?

Je to znak totalitního myšlení, když člověk obrací významy slov. Václav Klaus patří ke generaci, která je tím zjevně poznamenaná.

V jednom se Václav Klaus a Miloš Zeman shodují. Oba hodnotí opoziční smlouvu jako nejlepší model, který se historicky osvědčil a přispěl ke stabilitě politického prostředí. Proto by ho Miloš Zeman doporučoval i v budoucnu. Ale kritici oposmlouvy namítají, že šlo hlavně o rozdělení moci. Jak to vidíte vy?

Kdyby opoziční smlouva byla jen dohodou o podpoře menšinové vlády, tak by to bylo v pořádku. Ale tehdy se stalo, že mocensko-ekonomické zájmy byly nadřazeny nad jakoukoli politiku. Tím Klaus a Zeman vytvořili mimořádně silné korupční prostředí. Šlo o snahu udržet u moci určitý typ lidí, kteří obsadili nejrozmanitější vládní agentury. A dalším zlem bývalé opoziční smlouvy byla snaha redukovat politický život na dvě strany, omezit nežádoucí politickou konkurenci. To se díky Ústavnímu soudu nepovedlo. Ale vidím to jako nebezpečí.

Miloš Zeman hovoří o své představě vlády po příštích parlamentních volbách, jde o něco jiného. Mnozí lidé mají obavu, že se do vlády dostanou komunisté, Miloš Zeman říká, že by dal přednost formě menšinové vlády. Opoziční smlouva je jedovaté semeno, navenek by vládla ČSSD a vytvořila by podobný mocenský blok s komunisty.

Někteří příznivci Miloše Zemana tvrdí, že se jako prezident bude chovat jinak, než jak vystupoval ve volební kampani. Věříte tomu?

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale v kampani politici, kteří se ucházejí o voličskou podporu, říkají různé věci, které nemyslí tak vážně. Věřím, že se Miloš Zeman bude chovat jinak, k prospěchu země. Očekávám pozitivní posun vůči Evropské unii, kde máme špatné renomé kvůli okázalému Klausovu euroskepticismu, tady může Zeman najít snadný úspěch, když to nepokazí nějakými bonmoty na adresu nějakých zemí.

Objevují se také obavy z lidí, kteří nově zvoleného prezidenta dlouho obklopují, hlavně z jeho blízkého přítele a spolupracovníka, bývalého funkcionáře KSČ Miroslava Šloufa, který stál zřejmě za jeho agresivní volební kampaní. Nejsou oprávněné, když samolibí muži jako Miloš Zeman často nedokáží odolat účelovým lichotkám?

Lichotkám podléhají všichni, jen silné povahy se dokáží ubránit. To Miloš Zeman v této fázi není. Lidi, jako byl Hájek a Jakl, se na Pražském hradě objevovat budou. Třeba jméno Zdeněk Zbytek (bývalý velitel tankové divize ve Slaném, který byl v listopadu 1989 připraven zasáhnout proti sametové revoluci - pozn. red.). Jeden jeho někdejší podřízený mi vyprávěl, jak ho v listopadu 1989 nechal uvěznit, protože neprojevoval nadšení pro boj proti demonstrantům. A dnes je vysokoškolským učitelem. Jestli takoví lidé budou rozhodovat o naší zemi, tak nás pámbů chraň.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

10:19 Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

V pořadu VIP svět se ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup dotkl tématu spojení Karla Gotta s Františk…