Klaus: Bezplatné studium je parazitování studentů na společnosti

07.12.2011 18:01

Prezident Václav Klaus se při své dnešní návštěvě v Ostravě postavil za placení školného na vysokých školách. Bezplatné vysokoškolské studium označil za parazitování studentů na zbytku společnosti. Klaus tak reagoval na jeden z dotazů při přednášce na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské-technické univerzity v Ostravě.

Klaus: Bezplatné studium je parazitování studentů na společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

"Považuji studium ne na základní, ani na střední škole, ale studium na vysoké škole zadarmo za parazitování studentů na zbytku naší společnosti," řekl studentům prezident. Přestože prý očekával, že studenty touto provokativní větou rozzlobí a vyslouží si pískot, na akademické půdě sklidil potlesk. 

Je to vaše osobní investice, řekl prezident

Podle Klause je určitá elementární úroveň znalostí něco, co ekonomové označují za veřejný statek, na rozdíl například od rohlíků nebo minerálky, které jsou statky soukromými. "Logicky víme, že nám je nikdo nebude distribuovat zadarmo, za peníze daňových poplatníků, ale musíme si je sami kupovat," podotkl Klaus. 

Sledujeme téma Školné

"Jsem jasně přesvědčen o tom, a ne jenom já, že základní a střední školství patří do kategorie veřejných statků, a pak je logické, že stát je ochoten je financovat," uvedl prezident. Dodal, že však není přesvědčen o tom, že vysoké školství je možné zařadit mezi veřejné statky.

"Vysoká škola je něco, čím každý z vás výrazným zásadním způsobem zvyšujete... svůj lidský kapitál, svoji uplatnitelnost ve společnosti, uplatnitelnost ve svém osobním životě. To je vaše osobní investice do vás samotného, tak já myslím, že má být také financována vámi," řekl Klaus studentům. ¨


Čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Účtenkovka - poctiví soutěžící nejsou v nevýhodě, podvodníky netolerujeme

18:49 Ministerstvo financí: Účtenkovka - poctiví soutěžící nejsou v nevýhodě, podvodníky netolerujeme

Ministerstvo financí ve spolupráci s dodavatelem Účtenkovky důsledně analyzuje veškeré pokusy o podv…