Klausův Hájek: Bin Ládin je jen fikce

02.05.2011 16:59

Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz zpochybnil oficiální verzi úmrtí muslimského teroristy Usámy bin Ládina.

Klausův Hájek: Bin Ládin je jen fikce

"Je to stejně věrohodné jako jeden po letech náhle objevený či zveřejněný rodný list. Jde o sérii stejného druhu. Ve Spojených státech začala prezidentská kampaň. Máme se na co těšit," řekl ParlamentnímListům.cz Petr Hájek, který tak narazil na to, že mnohými Američany bylo zpochybňováno Obamovo narození na půdě USA.

"Ale teď vážně, Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme. Jak se praví ve filmu Vrtěti psem: Je to pravda, bylo to v televizi," dodal Hájek.

Zaregistruj se a vyhraj. Více info


Usáma podávaný médii neexistoval

Ten zpochybnil oficiální verzi událostí z 11. září 2001 ve své knize Smrt ve středu. "Osobně se kloním k názoru, že Usáma (v podobě, v jaké ho celý svět zná z jeho komických televizních projevů), nikdy neexistoval," napsal v ní.

Téma Usáma bin Ládin českým pohledem

"Jedenácté září V New York City se tak, jak nám, bylo předvedeno, zdůvodněno a zafixováno, nikdy nestalo. Nemohlo se stát. Obraz, který politická reprezentace USA pro vlastní i světovou veřejnost vytvořila, byla v každém případě manipulace, přinejmenším mediální. Platí to bez ohledu na to, zda například prezident Bush byl sám manipulován a naši potomci si místo něho za padesát let povzdechnou, že věřit tajným službám byla jeho největší chyba, nebo zda také on je vědomým účastníkem celého podvodu," napsal v knize vicekancléř.

Nejasnosti 11. září

V případě 11. září jsme se podle Hájka pravděpodobně stali předmětem nejefektnější manipulace moderní doby. "Dnes již existuje rozsáhlá textová i obrazová publicistika prokazující, že oficiální verze událostí z jedenáctého září je čirý nesmysl. Bylo vyrobeno i několik seriózních filmů, ani jediná veřejnoprávní televize žádný z nich neodvysílala, napsána řada knih, článků, seriálů," píše dále Hájek.

Ten upozornil na to, že v  oficiálním výkladu událostí 11. září je řada nejasností. "V Národní protiteroristické komisi, jež byla založena déle než rok po pádu Dvojčat, aby vše vyšetřila, působila řada lidí, o jejichž nezaujatosti je možné s úspěchem pochybovat, a výsledky její práce jsou v mnoha ohledech neuspokojivé - dokonce lze tvrdit, že v mnoha ohledech mlží, manipuluje s fakty a prokazatelně brání hlubšímu zkoumání některých nejasností," míní Hájek.

Psali jsme:
Bin Ládin mrtev. Nečasův poradce: Slavme, zemřel nepřítel

Reakce politiků:

Premiér Petr Nečas: Smrt Usámy bin Ládina je významným milníkem v boji proti terorismu, v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka nepředstavuje jeho konec. Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida a jasný signál všem osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě: zničený lidský život nemůže být nahrazen, jeho zmaření ale nezůstane nepotrestáno.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: Těšíme se z úspěchu Spojených států amerických. Svět je zbaven tohoto teroristy. Byl odstraněn symbol, ale tato saň má mnoho hlav a čekají nás další desetiletí boje. Dnešní zpráva přináší ujištění o tom, že ani pro původce tak rozsáhlých teroristických činů nemůže platit beztrestnost.

Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský: Tento úspěch lze chápat i jako vzkaz dalším teroristům - i na ně jednou dojde. Bin Ládinova smrt ale v žádném případě neznamená, že bychom teď měli být méně opatrní, hrozba terorismu je bohužel pořád reálná.

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík, Ondřej Vaněk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace soukromého zemědělství: Výzkumníci se spojili se sedláky

13:46 Asociace soukromého zemědělství: Výzkumníci se spojili se sedláky

Mezi priority členů Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) patří udržitelné hospodaření s příro…