Měsíc po Havlově smrti lidé stále zapalují svíčky

15.01.2012 17:05

I měsíc poté, co zemřel bývalý československý i český prezident Václav Havel, chodí lidé projevit svou soustrast k rodinné hrobce Havlových. V sychravém počasí tam hoří desítky svíček.

Měsíc po Havlově smrti lidé stále zapalují svíčky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rodinná hrobka Havlů na Vinohradském hřbitově

Fotoreportér ParlamentníchListů.cz potkal u hrobky v neděli odpoledne zhruba deset lidí, kteří se přišli exprezidentovi poklonit a zapálit svíčku. Lidé stále truchlí, na desce září několik desítek svící.

Václav Havel zemřel 18. prosince dopoledne v Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let. Jeho památku už ten den uctily spontánně tisíce lidí, soustrast následně vyjádřilo mnoho politiků a osobností veřejného života z Česka i celého světa. Den po Havlově úmrtí vláda na svém mimořádném zasedání rozhodla, že památku bývalého prezidenta uctí celé Česko třídenním státním smutkem. V pátek 23. prosince se konal Havlův státní pohřeb, který přenášely živě české i zahraniční televize.

Na Havlovu počest se konal velký koncert v pražské Lucerně i plavba lodi s květinami z Prahy až do Děčína. Čtvrtého ledna byla urna s popelem Václava Havla uložena do rodinné hrobky na pražském Vinohradském hřbitově. Soukromé pietní akce se účastnila vdova Dagmar, příbuzní a nejbližší spolupracovníci.

Lidé dosud přemýšlejí, jak Havla uctít. Kromě zapálení svíčky na místě Havlova posledního odpočinku volí i alternativní cesty, například petice za přejmenování některých ulic, náměstí, pražského letiště nebo úřadu prezidenta. Objevil se i nápad vytisknout desetitisícovou bankovku s Havlovou podobiznou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

16:55 Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

ParlamentníListy.cz byly v minulých dnech upozorněny na situaci v Ostravských opravnách a strojírnác…