Švýcarský rozhodce v kauze Diag Human rezignoval

30.03.2010 11:07

Švýcarský rozhodce Damiano Della Ca se vzdal svého místa v rozhodčím senátu, který přezkoumává nároky společnosti Diag Human na miliardové odškodnění od českého státu. Uvedl to deník Právo s odvoláním na dva zdroje obeznámené s průběhem arbitráže.

Švýcarský rozhodce v kauze Diag Human rezignoval
Vynesení konečného verdiktu v případu rozhodčího řízení mezi Diag Human a státu se tak pravděpodobně odloží minimálně o třicet dnů. Do té doby totiž musí Diag jmenovat nového rozhodce. Právě firma totiž Švýcara Della Cau do sporu nominovala.

Zbývajícími členy arbitrážního senátu jsou bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl, kterého si vybral stát, předsedajícím rozhodcem je pražský zastupitel a šéf Hospodářské komory Petr Kužel.

Jenže firma Diag Human, která vede spor s Českou republikou kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou, protestovala v minulosti jak proti jmenování Kužela arbitrem, nově se pak míní ohradit i proti Milanu Kindlovi, jenž zastupuje stát.

Jak Česká televize ve svém pořadu Reportéři ČT zveřejnila, Kindl v minulosti pracoval pro rakouského právníka Wolfganga Hürlimanna, jenž zastupuje firmu Dumfries Holdings Limited. Ta spolu s firmou Towit Machinery odkoupila zhruba čtvrtinu pohledávky Diag Human. Advokát Diagu Jan Kalvoda nyní volá pro přešetření toho, zda rozhodce Milan Kindl není podjatý. „Odkup části pohledávky od Diag Human zprostředkovala Kindlova kancelář," tvrdí totiž pořad Reportéři ČT.

Společnost Diag Human navíc v pondělí zveřejnila, že se hodlá se státem domluvit na tom, že vezme zpátky své odvolání proti původnímu verdiktu z roku 2008. Podle něj má stát Diag Human zaplatit 8,3 miliardy korun plus úroky. Nyní probíhá přezkumné rozhodčí řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Oceněné umělce připomínají na Bolt Tower hvězdy s rezavějící patinou

22:01 Moravskoslezský kraj: Oceněné umělce připomínají na Bolt Tower hvězdy s rezavějící patinou

Jantarové schodiště slávy bylo ve středu odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci č…