AMSP ČR: Zavedení celoplošných kaucí pro distributory pohonných hmot bylo protiústavní

01.06.2014 20:08

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) se vyjadřuje ke včerejšímu nálezu Ústavního soudu ohledně zavedení kaucí pro distributory pohonných hmot.

AMSP ČR: Zavedení celoplošných kaucí pro distributory pohonných hmot bylo protiústavní
Foto: AMSP ČR
Popisek: AMSP ČR

Nález Ústavního soudu Pl.ÚS 44/13 dal za pravdu argumentům AMSP ČR (viz tisková zpráva z 19/3/2013) proti zavedení celoplošných kaucí, které musí složit každý, kdo chce s pohonnými hmotami obchodovat, tedy distributor. Výše kauce je nyní legislativně stanovena na 20 milionů korun, což reálně za uplynulý necelý rok znamenalo likvidaci přibližně 350 aktivních distributorů, často rodinných firem, ve všech regionech naší země.  

„V Parlamentu, v Senátu, i na příslušných ministerstvech jsme upozorňovali  na  obrovské  negativní  dopady  kaucí  na  trh  a  jejich nejistý  efekt  při  omezování daňových  úniků, což se bohužel i stalo“, upřesňuje Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR.

Z trhu zmizely firmy ekonomicky slabší, nikoli však podvodné.  „Naopak,  firmy,  které  vznikly a  ´vyrostly´ v posledních  dvou,  třech  letech  a  jsou  mnohými považovány  za  distributory nezdaněného  zboží,  jsou  aktivní  nadále. Trh dnes  reportuje,  že  situace  s podvody  je  v

podstatě  stejná,  jako  před  přijetím  zákona  o kaucích“, dodává Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic ČR.

Navrhovaným řešením byla – tak jako na mnohých jiných trzích EU (Maďarsko, Estonsko) – například diferenciace, tj. na firmy s historií poctivého podnikání by se kauce nevztahovala, popřípadě by se vztahovala pouze v přiměřené výši (tj. odvozeně od obratu). Co se týká vstupu nových firem do odvětví - aby nešlo o narušení hospodářské soutěže a současně byl naplněn deklarovaný důvod opatření (tedy zamezení daňovým únikům) – navrhováno bylo věc ošetřit ověřeným způsobem, tzv. institutem dočasné kauce (např. 10 milionů korun vázaných po dobu několika prvních let) a po prokázání, resp. získání historie poctivého podnikání, se kauce sníží na úroveň přiměřenou (tj. odvozenou např. od obratu).

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k tom dodává:“Uvědomujeme si důvod, proč se kauce zavedly a rozumíme plně tomu, že je nezbytné zabránit velkým daňovým únikům. Nicméně způsob, kterým se to zrealizovalo byl vůči těm poctivým na hranici likvidace. Vylili jsme dítě i s vaničkou a je správné, že se bude hledat jiné řešení.“

Přestože obnovení podnikání většiny zrušených firem nebude možné, nález  Ústavního soudu je přesto dobrou  zprávou  i  pro  další  obory, kde dochází  k daňovým  podvodům a kde proto také  hrozilo  zavádění  kaucí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…