Právě regulace lobbingu podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka neznamená jeho zákaz, ale naopak uznání jeho legitimní role: „Naším cílem není lobbing jakkoliv omezovat nebo dokonce postihovat, nýbrž nastavit pro něj jasná pravidla a přispět k jeho pozitivnímu vnímání ze strany veřejnosti.“
Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?Anketa
Návrhy zákona o regulaci lobbování a s ním související novelu dalších předpisů připravilo Ministerstvo spravedlnosti v návaznosti na vládní legislativní i protikorupční strategii a s ohledem na mezinárodní závazky ČR. Předloha vychází z uznání, že lobbing představuje legitimní součást tvorby veřejné politiky. Cílem nové úpravy není jeho omezení, ale zavedení transparentních pravidel. Klíčovým nástrojem má být veřejný registr lobbistů a lobbovaných, jehož správu bude zajišťovat Ministerstvo spravedlnosti.
Lobbisté budou muset svůj záměr soustavně lobbovat předem oznámit, splnit podmínky svéprávnosti a bezúhonnosti a pravidelně podávat prohlášení o své činnosti. Lobbovaní budou evidovat kontakty ve vztahu ke konkrétním právním předpisům či jiným normám.
„Jedná se o návrhy, které vychází z četných diskuzí a konzultací návrhů jak na politické, tak na odborné úrovni, a to se zástupci státu, municipalit, hospodářských a sociálních partnerů i rozličných zájmových skupin. Zákony byly opakovaně diskutovány v poradních orgánech vlády, jako je Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, dále také na Meziresortní koordinační skupině pro boj s korupcí a na Pracovní komisi předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k lobbingu. Mohu odhadnout, že celkově se uskutečnilo zhruba 25 jednání na odborné úrovni, nepočítaje v to vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení, a 10 jednání na úrovni politické včetně vrcholných koaličních orgánů,“ uvedl v Senátu Pavel Blažek.
JUDr. Pavel Blažek, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV