Asociace krajů ČR: Nedostatek personálu a organizaci opatření nelze řešit vždy nouzovým stavem

23.11.2021 14:21 | Tisková zpráva

Zatím není nutné vyhlašovat nouzový stav. Na tom se shodli hejtmani během videokonferenčního jednání se zástupci vlády v demisi.

Asociace krajů ČR: Nedostatek personálu a organizaci opatření nelze řešit vždy nouzovým stavem
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Jednání bylo svoláno na úterý 23. listopadu kvůli zhoršujícímu se stavu epidemie covidu-19. Potvrdil to předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba, podle něhož je nouzový stav příliš silným nástrojem kvůli jeho širokému zásahu do života obyvatel. Daleko vhodnější by podle něj v současné situaci byla úprava pandemického zákona, která by umožňovala aktivovat nutná opatření na území postižených krajů.

"My jsme se, a myslím, že mluvím za naprosto všechny hejtmany, shodli na tom, že nouzový stav není v této chvíli vhodným nástrojem. Epidemie se aktuálně řídí podle pandemického zákona, který je podle nás dostačující. Dává zástupcům Ministerstva zdravotnictví a krajských hygien do rukou všechny potřebné pravomoci, aby pružně reagovali na situaci v konkrétních regionech. Tedy i možnost omezení velkých akcí, kde hrozí rychlé šíření nákazy,“ vysvětlil předseda Kuba s tím, že hejtmany teď nejvíc pálí přetížené nemocnice, kde začíná docházet personál.

Hejtmani by proto potřebovali nástroj, který by jim pomohl povolat do nemocnic další pomoc bez nutnosti zavedení nouzového stavu-jediného existujícího nástroje.

„Jde bohužel zároveň o nástroj zbytečně silný, který by vládě umožnil omezovat svobody lidí. Přitom by stačilo tento problém vyřešit úpravou v rámci pandemického zákona. Ta by například při zhoršení situace umožnila hejtmanovi po schválení vládou ukládat pracovní povinnost hrazenou státem nebo zřizovat krizové školky a školy pro děti zdravotníků, protože kraje na tohle nemají ve svých rozpočtech potřebné finance,“ dodal Kuba.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

11:44 ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mez…