ČEZ: Při stavbě vedení vysokého napětí usazoval stožáry vrtulník

30.05.2020 7:33

Celkem v pěti etapách došlo k opravě pěti odboček vedení vysokého napětí 35 kV u Pecky a okolí na Jičínsku. První etapa byla zrealizována již v roce 2018, a poslední pátá, která právě probíhá, si vyžádala účast vrtulníku. Obří stroj měl za úkol usadit 6 sloupů vedení vysokého napětí v těžko přístupném terénu a odnést 5 původních.

ČEZ: Při stavbě vedení vysokého napětí usazoval stožáry vrtulník
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Nejprve byla vybetonována pouzdra pro osazení sloupů vysokého napětí, což nebylo v příkrém a deštěm rozmáčeném terénu snadné. Podařilo se. Betonová pouzdra jsou připravena na montáž sloupů.

„Trochu nás potrápilo počasí, betonování pouzder sloupů mělo nepatrný skluz, protože těžká technika v bahnitém terénu zapadala. Ale vše se podařilo a stavba je připravena na montáž a usazení sloupů vysokého napětí,“ upřesnil Karel Jelen, vedoucí odboru Obnova DS Východ ze společnosti ČEZ Distribuce.

Vzhledem k zalesněnému a nepřístupnému terénu jsme přistoupili k usazení a montáži betonových sloupů vrtulníkem. Pomocí vrtulníku tak bude postupně ukotveno 6 betonových sloupů, které nahradí původní, dnes již nevyhovující. Nové vedení kopíruje stávající trasu v délce 430 metrů.

Celkem 6 betonových sloupů, kdy jeden váží kolem 1,5 tuny a jejich výška se pohybuje od 10, 5 metrů do 12,5 metrů  bylo během  dopoledne usazeno obřím vrtulníkem firmy Techmont.

Obyvatelům Pecky se tak naskytla unikátní podívaná. Za poměrně jasného dne se hned sedmkrát vydal vrtulník se svým nákladem – betonovým sloupem na místo určení, aby sloupy usadil do připravených pouzder. Po usazení sloupů budou následně nataženy vodiče. Podívaná to byla  velmi zajímavá a všem, kteří pracují přímo pod vrtulníkem, patří obdiv.

Vedení vysokého napětí posílí spolehlivost sítě v dané oblasti, omezí poruchovost a umožní připojování dalších zákazníků na Jičínsku. I přes velmi přísná opatření kvůli Covidu 19 se obnova distribuční sítě nezastavila a plánované opravy a investice probíhaly a probíhají dle plánu.

„Vrtulník jsme nevyužili poprvé. Pomáhá nám celkem pravidelně s montáží i demontáží stožárů vysokého napětí, s usazováním sloupů do betonových pouzder nebo s betonováním patek stožárů. Jeho využití je ideální v těžko přístupném, hornatém nebo zalesněném terénu jako v tomto případě. Často ho používáme například v oblasti Krkonošského národního parku nebo v horských a podhorských oblastech na východě Čech“, dodává Karel Jelen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…