V souvislosti s Donaldem Trumpem jsou stálým tématem cla. Jak uvádí server Politico, s Čínou i s Velkou Británií se americký prezident již dohodl na provizorním snížení, byť nepanuje shoda, zda se jedná o „velké vítězství“, které Trump vyhlásil. Kdo ale zůstává na ocet, je podle Politico Evropská unie.
Trump evidentně láskou k této instituci neoplývá. Po uzavření dohody s Čínou se nechal slyšet, že EU je „ještě hnusnější než Čína“. A prohlásil, že si je jist, že EU sleví ze svých nároků, protože má „všechny trumfy“. V březnu tvrdil, že EU byla založena za účelem ošizení Spojených států.
Evropská unie se dohody snažila dosáhnout několikrát, ale zatím pokaždé neúspěšně. V dubnu zavedl Trump základní clo 10 % na všechny výrobky a 25 % na auta a kovy. A pokud nedojde k dohodě do začátku července, základní clo se zvýší na 20 %.
Podle Agathy Demaraisové z think tanku European Council on Foreign Relations není Evropa pro Trumpa prioritou. A to v žádné oblasti, v obchodu, v obraně nebo dalších. Což je podle ní překvapení pro evropské činitele, když jednají se svými americkými protějšky. Podle Joshe Lipskyho z think tanku Atlantic Council jsou důležitější než EU například Indie, Japonsko i Vietnam, protože v USA potřebují rychlé úspěchy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta