ČVUT: Středoškoláci mají za úkol naprogramovat „ROBO číšníka“ z lega

22.11.2021 14:21 | Tisková zpráva

Zengerova posluchárna Fakulty elektrotechnické ČVUT přivítá od úterý 23. do pátku 26. listopadu 2021 celkem 132 týmů středoškoláků, kteří se přihlásili do čtyř samostatných kol Robosoutěže.

ČVUT: Středoškoláci mají za úkol naprogramovat „ROBO číšníka“ z lega
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Její dvanáctý ročník představí důmyslně sestavené a naprogramované roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms, jejichž schopnosti prověří speciálně navržená úloha. Letos ji výzkumníci z pořádající katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT nazvali ROBO číšník.

„Soutěžící mají za úkol sestavit a naprogramovat robota s vozíkem umístěným na rampě. Robot musí co nejrychleji přejet samostatně bez jakékoliv pomoci nerovnou dráhu tak, aby vozík z rampy nespadl. Pořadí ovlivní vedle výsledného času také počet získaných bodů, které robot získá průjezdem jednotlivými poli hracího hřiště. Zadání vychází z klasické úlohy z automatického řízení, při níž se reguluje kulička na tyči,“ uvedl hlavní organizátor soutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Do finále, které se uskuteční 17. prosince 2021, postoupí celkem 32 středoškolských týmů. I letošní ročník Robosoutěže poznamená koronavirová infekce. Loňský ročník byl zrušen, do letošního klání se oproti minulým přihlásilo méně škol, protože řada z nich nemůže cestovat či se účastnit podobných akcí.

Robosoutěž jako líheň talentovaných informatiků

Anketa

Líbil se vám proslov Karla Janečka na Českém slavíkovi?

61%
28%
hlasovalo: 33583 lidí

Vedle Robosoutěže pro středoškoláky je v jarních měsících tradičně pořádána verze pro základní školy. Soutěžním kláním s originálně navrženými lego vozítky, které je v oblasti popularizace informatiky a robotiky na základních a středních školách v České republice největší událostí svého druhu, tak každoročně projde více než tisíc studentů ze základních a středních škol. Odměnou pro tři vítězné týmy středoškoláků ve finálové ROBOSOUTĚŽI je možnost studovat nejenom v programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Úspěšní soutěžící se nezřídka projeví ve vysokoškolském studiu na FEL ČVUT jako perspektivní výzkumníci. Patří mezi ně mimo jiné autoři Ludvíka, největšího humanoidního robota sestaveného z lega, studenti magisterského programu Kybernetika a robotika Martin Šrámek a Matěj Štětka. Jejich projektem jsou také robotické klávesy. K dalším vynikajícím řešitelům Robosoutěže patří mimo jiné studenti bakalářského studia programu Kybernetika a robotika Jan Hlaváč či Jakub Vaněk, před nimiž aktuálně stojí další náročný úkol – postavit LEGO továrnu na automatické třídění technických LEGO dílků.

Program čtyř samostatných kol Robosoutěže ze Zengerovy posluchárny na Karlově náměstí bude možné sledovat online ve dnech 23. až 26. listopadu, vždy od 13.00 prostřednictvím streamu. Další informace o průběhu Robosoutěže najdete stránkách ZDE či Facebooku (ZDE). Partnery Robosoutěže jsou společnosti MathWorks, HUMUSOFT, Applifting, ŠKODA AUTO, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology. Mediálními partnery jsou časopisy AUTOMA, ELEKTRO a DPS Elektronika od A do Z.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Podezření na diskriminaci spotřebitele nebylo zjištěno

16:03 Česká obchodní inspekce: Podezření na diskriminaci spotřebitele nebylo zjištěno

Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách, které byly zaměřené na problematiku diskriminace s…