Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti

02.07.2025 21:03 | Monitoring
autor: PV

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách

Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti
Foto: STAN
Popisek: Karel Zitterbart

Vážený pane předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové,

máme před sebou novelu, která, jak nám byla představena, je velmi komplexní. Mění řadu zákonů. Ty změny nejsou nějaké revoluční, v řadě případů. Vycházejí v podstatě z toho, co v tuto chvíli potřebuje praxe, co potřebuje terén.

Od senátora Červíčka tady zazněla pochvala za změnu přenosu zodpovědnosti, zřizování urgentů a pohotovostní lékařské péče na pojišťovny, což je jednoznačně dobře. Já bych se zastavil u dvou věcí, které ten zákon obsahuje a které tu zatím nepadly. Jednou z nich je zřízení tzv. center komplexní péče o děti. Vy víte, že jsme tu měli kojenecké ústavy, děti pod tři roky v tuto chvíli v kojeneckých ústavech nemají co dělat.

Řada těch ústavů byla transformována na zařízení, která – každé vypadá jinak. Některé trochu více překlopené do sociálních služeb, některé trochu více překlopené do služeb zdravotních. Některé z nich byly transformovány do zdravotnických zařízení, jsou registrováni na kraji jako zdravotnické zařízení. Mají dokonce po výběrovém řízení na ministerstvu zdravotnictví nasmlouvánu úhradu dlouhodobé ošetřovatelské péče. Ale to není systémové řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poplatky

Podle mě je to zrušeni podivné, když to budeme stejné platit my. S tím, že by měli byt od placeni osvobozeni senioři nad 75 už mam vetší problém. Proč jen oni? Navíc teda nechápu, jak to vláda myslí, když je chce vlastně zrušit, ale to není tak úplně dotaz na Vás (nebo mi dokážete odpovědět?), vás s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

7:16 Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce některých úředníků Úřadu vlády.