Ceny domů a bytů klesají, blíží se cenám z roku 2000

12.05.2014 17:50

Nový rodinný dům lze v průměru postavit za 2,6 milionu korun, nový byt stojí méně než dva miliony. Ceny nových domů i bytů se tak momentálně dostaly na úroveň cen z roku 2000. Mezi léty 2000 a 2012 přitom podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrné ceny nových bytů a domů průběžně narůstaly. Náklady na výstavbu průměrného bytu v bytovém domě činily v roce 2012 více než dva miliony korun; výstavba rodinného domu stála v průměru dokonce 3,3 milionu.

Ceny domů a bytů klesají, blíží se cenám z roku 2000
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební práce, ilustrační foto

"V roce 2000 bylo možné postavit rodinný dům za 2,4 milionu korun. Hranice 3 milionů padla v roce 2008. Momentálně tato cena činí asi 2,6 milionu. Ceny nových domů se tedy blíží cenám z roku 2000, ale domy jsou přitom v podstatně vyšším standardu a technologicky mnohem pokročilejší, než tomu bylo před čtrnácti lety," popisuje stavař Jan Konhefr, jehož firma Konhefr je držitelem titulu Stavba roku.

V případě bytových domů jsou náklady na stavbu jednoho bytu logicky nižší, ale i zde je patrný jasný trend.  "Vrcholu dosáhly ceny v roce 2010, kdy průměrné náklady na vznik jednoho bytu činily více než 2,5 milionu korun. Nyní se průměrná cena pohybuje pod dvěma miliony," popisuje Konhefr.

Pokles cen přisuzují odborníci nasycenosti trhu. "V roce 2008 začal výrazný boom zájmu o nové domy a byty, ceny byly proto uměle vyšroubované. Nyní se průměrné ceny domů a bytů snížily, zároveň ale je pravdou, že zejména velcí developeři zmenšili i průměrnou metráž nových staveb. Průměrná cena za metr čtvereční tedy zůstává takřka stejná, jako tomu bylo v minulosti," uvádí Konhefr. Cena za metr čtvereční obytné plochy v rodinných domech činila v roce 2012 podle údajů ČSÚ více než 24 tisíc Kč, v bytových domech dokonce více než 40 tisíc korun.  

Snižovat náklady na stavbu a přitom zachovat její požadovanou kvalitu je obtížné. Odborníci proto klientům doporučují šetřit díky snížení provozních nákladů.

"Přímé pořizovací náklady jsou tou více viditelnou částí ceny domu či bytu. Pravidelné náklady na energie, topení a ohřev vody, spojené s užíváním domu či bytu, jsou neprávem opomíjeny. Přitom jejich snížením lze získat výraznou a pravidelnou úsporu, která náklady na bydlení postupně výrazně zmenší," popisuje Jan Konhefr.

Jako příklad staveb, které časem zajistí návratnost vložených prostředků, uvádí Konhefr nízkoenergetické byty a domy, jejichž vytápění zajišťují tepelná čerpadla.  "Za topení, ohřev vody a rekuperaci v téměř stometrovém bytě v nízkoenergetickém domě zaplatíte jen okolo tisíce korun měsíčně. Ve srovnání se standardním bytem dosáhnete už během jednoho roku úspor až v řádu desetitisíců, v dlouhodobějším horizontu vám nízkoenergetický dům ušetří statisíce korun. Navíc je zde předpoklad, že ceny energií v budoucnu dále porostou, takže úspora díky nízkoenergetickým domům bude ještě vyšší," uzavírá Jan Konhefr.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: O Cenu Patrimonium pro futuro bojuje bývalá fara v Křeči

22:27 Národní památkový ústav: O Cenu Patrimonium pro futuro bojuje bývalá fara v Křeči

V letošním roce probíhá již šestý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, j…