Česká národní banka: Skončila platnost bankovek 100–2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem

01.07.2022 19:27 | Tisková zpráva

Bankovky 100 Kč–2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem už nelze standardně používat k hotovostním platbám za zboží a služby. Jejich platnost skončila 30. června 2022.

Česká národní banka: Skončila platnost bankovek 100–2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Po dobu následujících 24 měsíců bude možné je bez poplatku vyměnit na pokladnách bank nebo v České národní bance, od července 2024 je bude po neomezenou dobu vyměňovat pouze ČNB. 

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

94%
hlasovalo: 11257 lidí

Bankovky nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč emitované v letech 1995 až 1999 jsou od 1. července 2022 neplatné. Od těch, které zůstaly v oběhu, jsou nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco platné vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje také letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

Bankovky s nominálem 5000 Kč zůstávají v oběhu i nadále všechny, tedy jak ve variantě s úzkým (vzor 1999), tak s širším (vzor 2009) stříbřitým proužkem.

Od 1. července 2022 do 30. června 2024 je možné neplatné bankovky s úzkým stříbřitým proužkem vyměňovat na pokladnách všech bank, a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna možná pouze na pokladnách ČNB, a to po neomezenou dobu. Úvěrové instituce provádějící pokladní operace a Česká národní banka jsou povinny provést výměnu neplatných tuzemských bankovek bezplatně za předpokladu, že jsou roztříděné podle nominálních hodnot.

S výjimkou úvěrových institucí provádějících pokladní operace a České národní banky není nikdo povinen přijímat nebo vyměňovat neplatné bankovky. Obchodníci proto nejsou povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze jako úhradu za zboží a služby. Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky z vlastní vůle přijmou, nesmí je už vrátit do oběhu.

Další informace včetně infografiky, jak snadno poznat neplatné bankovky, lze nalézt na speciální webové stránce ČNB ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

7:23 Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

Již 1. května začne návštěvnická sezóna v Benešově vile a stejně jako ta předchozí nabídne rozšíření…