Česká republika aktivně přispívá k boji proti nelegálnímu obchodu s nosorožčími rohy

13.02.2015 15:00

Dnes odjíždí do ženevského sekretariátu mezinárodní úmluvy CITES delegace z Ministerstva životního prostředí a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v čele s jejím ředitelem Erikem Geussem, který na chystaném „Ministerském dialogu klíčových států zasažených nelegálním obchodem s nosorožčími rohy“ reprezentuje se svými kolegy rezort životního prostředí.

Česká republika aktivně přispívá k boji proti nelegálnímu obchodu s nosorožčími rohy
Foto: geoafrica.com
Popisek: Nosorožec africký

Sekretariát CITES1 (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) svolal na sobotu 14. února 2015 do Ženevy jednání ministrů států zasažených nelegálním obchodem s nosorožčími rohy, a to Jihoafrické republiky, Mozambiku, Vietnamu, Číny a České republiky. Cílem setkání je podpořit efektivní vzájemnou spolupráci mezi areálovými (např. JAR, Mozambik), tranzitními (např. ČR) a konzumentskými státy (zejména Vietnam) nelegálního prodeje nosorožčích rohů při potírání této mezinárodní kriminality.

„Posílení spolupráce mezi zeměmi dotčenými nelegálním obchodem s nosorožčími rohy, ke které by jednání o tomto víkendu mělo bezesporu přispět, velmi vítáme. Kromě zlepšení výměny informací o řešených případech považuji za vhodné navázat užší spolupráci s Vietnamem. Zejména pro možnost přípravy osvětové kampaně k nelegálnímu obchodu s nosorožčími rohy,“ uvedl při odjezdu do Ženevy Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

V posledních letech došlo k neúměrnému zvýšení pytláctví nosorožců. Nelegální obchod s nosorožčími rohy roste s poptávkou tradiční čínské medicíny a prodejem do Vietnamu, kde se rozšířila fáma o jejich účincích na léčbu rakoviny. To zvedlo cenu na černém trhu až na 65 tisíc USD za kilogram rohoviny. „Kriminální gangy hledají jakékoli způsoby získání nosorožčích rohů od krádeží z evropských sbírek a muzeí až po extrémní pytlačení. V roce 2006 bylo upytlačeno 60 nosorožců, v roce 2013 toto číslo několikanásobně vzrostlo až na více než tisíc kusů. To znamená, že jsou zabiti nejméně tři nosorožci denně,“ řekl Geuss.

Na území České republiky se během poslední doby vyskytlo několik případů nelegálního obchodu s rohovinou, které svým rozsahem hraničilo až s organizovaným zločinem. Kontrolní orgány CITES (ČIŽP, Celní správa) po provedených kontrolách zjistily, že ve více než 80 procentech případů došlo k pokusům či prokazatelnému zneužití loveckých trofejí z nosorožců dovážených z JAR pro komerční účely.

Na základě této skutečnosti byl v červnu 2014 po vzájemné dohodě mezi ČR a JAR pozastaven ze strany JAR vývoz loveckých trofejí z nosorožců do ČR. Kontroly lovců z ČR, kteří dovezli lovecké trofeje z JAR, dále pokračují.

Vloni v září se ČR zapojila i do mezinárodní kampaně „Pálení nosorožčích rohů“. Ta se uskutečnila v ZOO Dvůr Králové. Spáleno bylo 53 kg rohoviny z nosorožčích rohů (dva rohy ze tří věnovalo Ministerstvo životního prostředí).

1 Více informací k úmluvě CITES najdete na: http://www.mzp.cz/cz/informace_pro_verejnost_cites

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…