Česká rozvojová agentura: V Moldavsku úspěšně pokračuje začleňování mentálně postižených osob do společnosti

30.12.2017 4:40 odp.

V obci Badiceni na severu Moldavska proběhlo slavnostní předání obytného domku, do kterého bylo přesunuto šest osob s mentálním postižením z psychiatrického ústavu v rámci projektu Podpora začleňování osob s mentálním postižením do společnosti v Moldavsku.

Česká rozvojová agentura: V Moldavsku úspěšně pokračuje začleňování mentálně postižených osob do společnosti
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

Jedná se o druhou fázi projektu Podpora transformačního procesu v oblasti péče o duševně nemocné a mentálně handicapované v Moldavsku, který má umožnit osobám s mentálním postižením důstojnější podmínky života.

Slavnostního otevření se zúčastnil předseda okresu Soroca Ghenadie Munteanu, místopředseda okresu Vladimir Nicuta, ředitel psychiatrického ústavu Ion Gulica a další místní představitelé. Na akci dorazili i zástupci televizních stanic Publika TV, Moldova 1 a regionální televizní stanice z Balti, kterým velvyslanec ČR v Moldavsku Zdeněk Krejčí poskytl při této příležitosti rozhovor.

Ghenadie Munteanu ocenil realizaci projektu české rozvojové spolupráce, poukázal však na složitou sociální situaci v okresu, kdy se výdaje na sociální služby prakticky rovnají příjmům okresu. Bez podpory a dotací centrální vlády by zajištění dalších služeb a investičních aktivit okresu nebylo možné.

Projekt Podpora začleňování osob s mentálním postižením do společnosti v Moldavsku je zaměřen na zajišťování chráněného komunitního bydlení a odpovídajícího zaměstnání pro osoby s mentálním postižením a dále celkovou integraci těchto osob do společnosti. Většinová populace je nejen v Moldavsku bohužel zatížena předsudky vůči mentálně postiženým, z čehož pramení nedostatek podpory ze strany státu. Projekt si klade za cíl zajistit adekvátní materiální a personální podmínky pro čtyři nové jednotky chráněného bydlení pro osoby s mentálním postižením a podporu jejich aktivního zapojení do komunitního života a pracovní činnosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil další pokutu za určování cen na trhu šicí techniky pro domácnost

21:38 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil další pokutu za určování cen na trhu šicí techniky pro domácnost

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil pokutu ve výši 192 000 Kč společnosti OK business, s. r.…