Český statistický úřad: Ekonomiku brzdila klesající spotřeba

17.12.2022 9:18 | Tisková zpráva

Meziroční růst českého hospodářství ve 3. čtvrtletí výrazně zpomalil a mezičtvrtletně ekonomika mírně klesla. Hlavní podíl na tom měl propad spotřeby domácností. Ty totiž kvůli silnému růstu cen stále čelily reálnému poklesu příjmů.

Český statistický úřad: Ekonomiku brzdila klesající spotřeba
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšil o 1,7 %. Ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,2 %. Vývoj HDP pozitivně ovlivňovala zahraniční poptávka. Naopak spotřeba růst brzdila. „Spotřeba domácností se propadala meziročně i ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Domácnosti tak reagovaly na přetrvávající hluboký pokles reálných příjmů. Průměrná mzda byla reálně nižší o téměř desetinu a cenový růst zasahoval především nezbytné zboží a služby. Netypicky silně se tak snižovala spotřeba netrvanlivého zboží, které mnoho nezbytných položek zahrnuje,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Pokles domácí poptávky zasáhl zejména odvětví služeb. Hrubá přidaná hodnota významného uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství meziročně klesla o 1,3 % a zvolnil také růst odvětví některých služeb více závislých na podnikové poptávce. Lépe se dařilo zpracovatelskému průmyslu, kde HPH meziročně vzrostla o 3,2 % a mezičtvrtletně o 1,8 %. Stál za tím především pozitivní vývoj ve výrobě motorových vozidel, který převážil nad spíše slabšími výsledky zbytku průmyslu.

Ve 3. čtvrtletí opět zrychlil meziroční růst spotřebitelských cen na 17,6 %. Nadále nejvíce k růstu přispívala trojice potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení a energie a doprava. Výrazně ale zrychloval růst cen potravin, do kterých se přeléval vývoj cen výrobců v zemědělství. Mírně zpomalil meziroční růst cen průmyslových výrobců i cen vývozu.

Nominální nárůst průměrné mzdy o 6,1 % výrazně zaostával za dynamikou cen a mzdy tak ve 3. čtvrtletí reálně meziročně klesly o 9,8 %, stejně jako v předchozím čtvrtletí. Celková zaměstnanost byla meziročně vyšší o 1,8 % a ve srovnání s 2. čtvrtletím spíše stagnovala. Na nízké úrovni zůstávala obecná míra nezaměstnanosti.

Další detaily přináší aktuální analýza: Vývoj ekonomiky ČR v 1. až 3. čtvrtletí 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

13:04 CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

Po třech letech zprostředkovala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci se Zast…