Divadlo DISK: Nebezpečná společenská hra na etiketu hrozí přetečením

05.01.2022 10:57 | Tisková zpráva

První divadelní premiérou roku 2022 bude netradiční přenesení úspěšné klauzurní inscenace Nebezpečí přetečení studentů katedry alternativního a loutkového divadla DAMU do divadla DISK.

Divadlo DISK: Nebezpečná společenská hra na etiketu hrozí přetečením
Foto: divadlodisk.cz
Popisek: Divadlo Disk - logo

Autorská inscenace o etiketě na divadle vznikla coby studentská práce v ateliérech DAMU a po úspěšném uvedení na festivalu Habrovka a v rámci Noci divadel 2021 se zaslouženě přenáší na jeviště. Od 9. ledna 2022 ji mohou diváci zhlédnout v pražském divadle DISK. 

Prvním impulsem ke vzniku inscenace bylo téma letošního ročníku festivalu Habrovka Společenské hry, které autory inscenace dovedlo právě k tématu etikety. Ta je totiž tou největší společenskou hrou, kterou nevědomě hrajeme všichni každý den. Samotná návštěva divadla podléhá tolika společenským konvencím a pravidlům, že se zdálo jako naprosto logické využít k promlouvání o tématu etikety přímo divadelního představení.

„Můj prvotní vztah k etiketě byl spíš negativní, všechna ta pravidla mi přišla spíš zbytečná a směšná. Postupem času jsme začali do tématu pronikat hlouběji a začali přemýšlet o tom, co nám etiketa přes svou zkostnatělost přináší,“ popisuje spolurežisérka inscenace Marta Hermannová.

„Etiketa jako taková mě vlastně tolik nezajímá… baví mě si všímat toho, jak moc jsme jako lidé zapletení do nejrůznějších her komunikace, díky kterým si rozumíme. Co vlastně čeká divák od herce a herec od diváka? Jaká jsou pravidla jejich setkání?“ dodává Matyáš Míka, spolurežisér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

19:34 ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

Teplo z nové kogenerační jednotky v Mechové ulici, která zároveň dodává do sítě elektřinu, už proudí…