Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku

14.07.2025 10:10 | Tisková zpráva

Virtuální realita, rozšířená realita i digitální průvodci – Národní muzeum se v posledních letech proměnilo v moderní prostor, kde se historie propojuje s nejnovějšími technologiemi.

Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Návštěvníci si mohou prostřednictvím mobilní aplikace „Muzeum v kapse“ prohlédnout plejtváka myšoka v rozšířené realitě, setkat se s významnými osobnostmi českých dějin v Panteonu díky technologii, která spojuje skutečný svět s digitálními prvky a od 1. července 2025 nově zažít i fascinující virtuální cestu časem v rámci projektu Kroky pokroku, který je v 1. patře jako výjimečná součást stálé expozice Dějiny.

Díky brýlím pro virtuální realitu se návštěvníci ocitnou v kupé železničního vagonu, kde se postupně setkají se spolucestujícími z různých období – od konce 19. století až po současnost, a možná i budoucnost. Zaslechnout bude možné fiktivní, ale myšlenkově hluboké rozhovory skutečných historických osobností o smyslu elektrického světla, organizaci práce, o přínosech i možných úskalích technického pokroku.

V letech 1890, 1930 a 1960 bude možné se díky 360° videu setkat s vynálezcem Františkem Křižíkem a hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem, podnikatelem Tomášem Baťou a herečkou a manželkou Karla Čapka Olgou Scheinpflugovou nebo s vědcem Jaroslavem Heyrovským a hercem Janem Werichem, jejichž úvahy doprovází i nadhled, humor a ironie. Na závěr přisednou do vlakového kupé i dva roboti a ukážou, že pohled na lidstvo a jeho úsilí o pokrok může být různý – lidský, nebo umělý.

Kroky pokroku nejsou jen poutavým vizuálním zážitkem, ale také pozváním k zamyšlení. O pokroku, který není vždy lineární, bez chyb a omylů. O technologiích, které nás proměňují – a o nás samých, kteří se s těmito změnami snažíme držet krok. Nebo je zpomalit. Podstata člověka totiž spočívá i v jeho rozporuplnosti. Expozici Kroky pokroku vytvořil autorský tým Národního muzea ve spolupráci se společnostmi 3dsense, s.r.o. a R.U.R. Postproduction. Projekt byl realizován díky sponzorské podpoře společnosti Philip Morris ČR a.s., která dlouhodobě podporuje vzdělávání, kulturu a moderní formy poznání.

Kroky pokroku jsou dalším virtuálním zážitkem, který Národní muzeum nabízí svým návštěvníkům. Prostřednictvím mobilní aplikace Muzeum v kapse je možné zobrazit v rozšířené realitě legendárního plejtváka myšoka či nahlédnout do dějin naší země a blíže se seznámit s významnými osobnostmi v rozšířené realitě Panteon: Živé kořeny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Národní muzeum

autor: Tisková zpráva

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

NKÚ: Údaje v digitálních technických mapách jsou neúplné a nespolehlivé

13:11 NKÚ: Údaje v digitálních technických mapách jsou neúplné a nespolehlivé

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, e…