Vyplývá to z porovnání, které dnes zveřejnilo sdružení KohoVolit.eu. „V Poslanecké sněmovně se účast na hlasování pohybuje dlouhodobě mezi 70-80 %. To je sice méně než u našich sousedů na Slovensku, v Německu či Polsku, ale zato více než třeba v bývalém Federálním shromáždění před rozpadem Československa,“ říká analytik Kamil Gregor.
KohoVolit.eu dále publikovalo přehled docházky jednotlivých poslanců od loňských předčasných voleb do konce června. Mezi poslanci s nejmenší účastí na hlasování najdeme především členy vlády, jako je Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo Martin Stropnický (ANO). Z opozičních poslanců do Sněmovny příliš nechodil Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo Jiří Pospíšil (ODS).
„Nízkou docházku ministrů jsme pozorovali i v době Nečasovy vlády. Členové kabinetu se mnohdy soustředí spíše na řízení rezortu a na práci poslance jim už nezbývá čas. Přitom třeba na Slovensku tento problém vyřešili zavedením tzv. klouzavého mandátu – když se poslanec stane ministrem, nastupuje za něj v parlamentu náhradník. A pokud z vlády odejde, opět se do poslanecké lavice vrací,“ komentuje Kamil Gregor.
„Pokud jde o jednotlivé strany, nejlépe si zatím vede KSČM. Ta vykazuje velmi dobrou docházku už řadu let. Naopak oproti předchozímu funkčnímu období si pohoršili členové ODS. Vzhledem k tomu, že tato strana přešla z vlády do opozice, mohla si řada jejích poslanců říct, že chodit na hlasování už vlastně nemá smysl,“ uzavírá Kamil Gregor.
Úplné výsledky přehledu docházky a grafy k dispozici zde:
http://kohovolit.eu/wp/kamil/barchart.html
http://kohovolit.eu/wp/kamil/ucast3.html
http://kohovolit.eu/wp/kamil/ucast4.html
autor: Tisková zpráva