Spolu s pokrokem v biomedicínském výzkumu se však v posledních letech začínají prosazovat nová, vysoce komplexní léčiva zvaná biofarmaceutika. Na rozdíl například od Prozacu jsou založena na využití proteinů, dlouhých řetězců aminokyselin, jež se tvoří uvnitř buněk a sestávají z tisíců atomů. Lékaři je dnes využívají v léčbě všeho možného od cukrovky – protein inzulín je snad nejznámější biotechnologické léčivo – po rakovinu.
A teď, jaký je v tom háček. Na rozdíl od běžných léčiv, která jsou vyráběna sériemi chemických reakcí, jsou biofarmaceutika produkována expresí úseků DNA uvnitř živých hostitelských buněk kultivovaných ve speciálních prostředích označovaných jako bioreaktory. „Vzhledem k chemické a strukturní složitosti těchto léků musíme do jejich výroby investovat hodně úsilí,“ říká Nigel Darby, viceprezident pro biotechnologie a technický ředitel v GE Life Sciences. „Po expresi vámi vytvořený protein plave ve směsici stovek až tisíců dalších proteinů. Další problém, který musíme vzápětí vyřešit, je nalézt tuto ohromně složitou molekulu a zpracovat ji v ucelený dobře definovaný čistý produkt, který pak může posloužit jako bezpečné léčivo.“
Nigel Darby je ve svém oboru odborník. GE Life Sciences je předním poskytovatelem technologií pro extrakci hledaných proteinů ze zmíněných směsí a do celého procesu tak vstupuje až po samotné expresi. Divize se nyní rozhodla zaplatit 1,06 miliard USD společnosti Thermo Fisher Scientific s cílem proniknout i do počátečních fází výroby biotechnologický léčiv. Předmětem investice je akvizice tří podniků společnosti Thermo Fisher zaměřených na vývoj a výrobu médií a sér pro kultivaci buněk, jež GE Life Sciences umožní podílet se na analýzách proteinů a hledání biotechnologických léčiv. „Dosud jsme v této oblasti vlastně vůbec neoperovali. V průběhu posledních šesti let jsme však získali řadu společností zabývajících se bioreaktorovými technologiemi a kultivací buněk. Pokud se nám vše podaří, jak má, budeme moci brzy představit kompletní portfolio technologií pro celý proces, což našim zákazníkům umožní pacienty zásobovat léčivy rychleji a s nižšími náklady,“ vysvětluje Darby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

7:33 Lesy ČR: Meandrující potoky na Tachovsku a Bruntálsku zadržují v krajině vodu
Mělká přirozeně meandrující koryta Hájnického potoka na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji a Čaňkov…
- 20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích
- 16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací