Jihočeský kraj chce zpřístupnit přírodní památku Orty

23.1.2022 10:30 odp. | Tisková zpráva

Orty jsou bývalý kaolínový důl a přírodní památka v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic.

Jihočeský kraj chce zpřístupnit přírodní památku Orty
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Právě s těmito obcemi, Správou jeskyní České republiky a Regionální rozvojovou agenturou jižních Čech podepíše Jihočeský kraj v dohledné době memorandum, ve kterém stvrdí společný zájem připravit a zpřístupnit Orty jako turistický a vzdělávací areál. Rozhodla o tom rada kraje na svém čtvrtečním zasedání.

„Jihočeský kraj není jen Hluboká a Krumlov. U nás existuje množství památek, které si zaslouží pozornost. V případě Ortů i záchranu,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř. „Věřím, že když se na náměstí v Českých Budějovicích zeptáte deseti lidí, co to jsou Orty, tak bude devět z nich kroutit hlavou. Stejně tak když se zeptáte, kde se v okolí města těžil kaolín. A přitom plocha dolu je zhruba 12 ha, což není tak úplně málo,“ připomněl Talíř.

Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století. Jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle. Surovinou byl právě kaolín dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů. Svým významem překračuje měřítko regionu a lze konstatovat, že na území České republiky nemá obdoby.

Orty

Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století. Jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle.

Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře (průměrně 1,5m) a výšky (až 5 m) a dosahuje délky téměř šesti kilometrů. „V plánu je zpřístupnění důlního díla Orty návštěvníkům včetně vozíčkářů, budova se zázemím, cesty pro pěší anebo třeba parkoviště. Samozřejmostí bude osvětlení podzemních prostor. Součástí projektu je i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky,“ podotkl Talíř.

Podle memoranda bude hlavním nositelem a investorem projektu Jihočeský kraj. Obce Hrdějovice, Hosín a Borek bezplatně zapůjčí pozemky nutné k realizaci projektu a budou spolupracovat v oblasti napojení přístupových cest a sítí. Správa jeskyní České republiky bude mít na starosti odbornou pomoc při přípravě projektu a po dokončení převezme od Jihočeského kraje provoz. Důležitou úlohu bude mít v celém projektu RERA: bude aktivně vyhledávat možnosti financování z národních nebo evropských fondů.

„Jsme teprve na začátku celého procesu. Přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů. Stejné je to i s časovým rámcem projektu. Díky aktivnímu přístupu obcí Hosín, Hrdějovice a Borek se nám podařilo najít společnou dohodu o možné realizaci a získat dlouhodobou bezplatnou výpůjčku potřebných pozemků, která je pro přípravu projektu a případnou realizaci naprosto nezbytná a v minulosti vždy snaha o zpřístupnění na tomto skončila. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí,“ uzavřel Talíř.

Studii zpřístupnění přírody památky Orty najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

sabotáž?

Nemyslíte, že kdybyste netajil svůj zdravotní stav, nemyslím podrobnob diagnózu, ale před volbami jste sám říkal, že to máme právo vědět, tak by se tím ani Senát nezabýval? A proč to chcete řešit teď, vic jak půl roku poté, když jsou tu mnohem závažnější problémy a kousek od nás zuří navíc válka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

14:21 Lesy ČR: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví, tento týden na Šumavě brutálně napadli dva cyklisté. Vad…