Lesy ČR zrekonstruovaly historickou nádrž na Plzeňsku

20.12.2022 16:14 | Tisková zpráva

Rekonstrukci historické vodní nádrže Oborák na Bučeckém potoce právě na Plzeňsku dokončily za 10,5 milionů korun Lesy ČR. I tímto projektem podnik pomáhá zadržet vodu v krajině v době klimatické změny.

Lesy ČR zrekonstruovaly historickou nádrž na Plzeňsku
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Lesy ČR v rámci svého největšího vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu od roku 2019 investovaly do 500 staveb celkem 850 milionů korun a stovky dalších projekčně připravují. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45033 lidí

Více o nich ZDE.

Mezi letošní dokončené projekty patří zrekonstruovaná nádrž Oborák. V krajině zadrží až 88 tisíc metrů krychlových vody a zatopí 39 tisíc metrů čtverečních.

„Nejprve jsme odstranili ze zátopy sediment a ze břehů náletové dřeviny. Poté následovala oprava 105 metrů dlouhé a bezmála pět metrů vysoké hráze, po níž vede asfaltová komunikace, a instalace nové spodní výpusti i bezpečnostního přelivu. Ten převede stoletou vodu,“ řekl Luděk Písařík, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR v západních Čechách pro vodní hospodářství a investice. „Bezpečnostní přeliv tvoří železobetonová konstrukce obložená kamenem. Více než čtrnáctimetrová přelivná hrana se zužuje k propustku pod silnicí a vodu do přírodního koryta toku odvede balvanitý skluz se stabilizačními prahy,“ dodal.

Projekt spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství.

Název Oborák souvisí s historickou Sechutickou oborou, v níž se od 16. století chovali daňci, později divoká prasata, srnčí i jelení zvěř. Obora zanikla v 90. letech 19. století kvůli stavbě železniční trati mezi Mladoticemi a Kralovicemi. Nádrž se podle všeho vybudovala na jejím okraji ve druhé polovině 18. století, což plyne z provedeného dendrochronologického průzkumu archeologů z Muzea a galerie severního Plzeňska, kteří datovali umístění obou původních jedlových dílů vypouštěcího potrubí nádrže. Ty jsou dnes vystavené v sídle muzea, tedy v Mariánské Týnici u Kralovic na Plzeňsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká republika 20 let součástí Evropské unie. Co dělá ombudsman pro občany EU?

22:24 Česká republika 20 let součástí Evropské unie. Co dělá ombudsman pro občany EU?

Ombudsman pomáhá občanům EU, ať už jsou znevýhodnění v práci, když žádají o rodičovský příspěvek neb…