MD navrhuje vyhlásit technologicky neutrální výběrové řízení na provozovatele mýta

13.03.2015 20:01

Ministerstvo dopravy navrhuje hledat výběrčího mýta po roce 2016 tak, aby stát výrazně snížil náklady na provoz mýtného systému a zároveň zajistil potřebné prostředky na výstavbu a opravy silniční sítě.

MD navrhuje vyhlásit technologicky neutrální výběrové řízení na provozovatele mýta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Jedinou transparentní a plnohodnotnou možností, která tento záměr naplní, je technologicky neutrální zadávací řízení. Je to vůbec poprvé, kdy ministerstvo aktivně prosazuje tuto strategickou a otevřenou variantu. Návrh dalšího postupu popisuje materiál Koncept přípravy Systému elektronického mýta po roce 2016, který poslalo Ministerstvo dopravy do meziresortního připomínkového řízení.

Cílem ministra dopravy Dana Ťoka je vypsat technologicky neutrální zadávací řízení na provozovatele mýta v co nejkratší době. Takový krok ale není právně ani technicky možný bez součinnosti nynějšího provozovatele a nabytí autorských práv k současnému mýtnému systému. Zásadní chybou stávající smlouvy se konsorciem společností Kapsch uzavřené v roce 2006 je to, že nijak nepočítá s předáváním systému nově vybranému provozovateli, ani nedává státu právo zpřístupnit software a další autorská díla jiným společnostem.

„V mýtu předchozí vlády zcela zaspaly a dnes máme na stole problémy, které se měly řešit před několika lety. Pokud chceme férovou soutěž, která nezvýhodňuje současného provozovatele, musíme právní situaci v této věci otevřeně pojmenovat, vyřešit a pohnout se dál,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Mýtný systém přináší státu více než 20 milionů korun denně a je odpovědností ministerstva zajistit, že výběr mýta bude bez přerušení fungovat. Paralelně s přípravou technologicky neutrálního tendru proto musí Ministerstvo dopravy získat od současného provozovatele vše potřebné pro předání systému. Pokud si tento proces vyžádá dočasné prodloužení spolupráce se společností Kapsch i po 31. prosinci 2016 (konec současné smlouvy), bude to pouze na dobu nezbytně nutnou a v žádném případě ne delší než 24 měsíců.

„Chci zajistit, že tendr bude připraven kvalitně a zcela transparentně. Výsledkem musí být ekonomicky výhodné řešení, na které občané nebudou doplácet z vlastních kapes a které nebude opakovat chyby současné smlouvy,“ uzavřel ministr Ťok.

O dalších podrobnostech návrhu bude ministr dopravy a zástupci resortu informovat na setkání s novináři v úterý 17. března.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo dopravy

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

16:13 Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

V sobotu 27. dubna vyjely vybrané turistické autobusové a vlakové linky Veřejné dopravy Královéhrade…