MPO: Česká republika se připojila k mezinárodní Vodíkové iniciativě

19.09.2018 9:58

Během konference na vysoké úrovni, která se konala v rámci neformálního zasedání Rady EU pro Energetiku, se Česká republika připojila k tzv. Vodíkové iniciativě. Ta byla předložena současným rakouským předsednictvím a pro signatářské státy není závazným právním dokumentem.

MPO: Česká republika se připojila k mezinárodní Vodíkové iniciativě
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

"Česká republika považuje rozvoj a podporu inovativních technologií využívajících vodíkovou platformu nejen v energetice za velmi perspektivní. A i to je důvod, proč jsme se rozhodli k Vodíkové iniciativě rakouského předsednictví připojit," uvedla po podpisu deklarace náměstkyně ministryně průmyslu a obchodu Alexandra Rudyšarová.

Hlavním cílem Vodíkové iniciativy je upozornit na potenciál, který přináší využívání vodíku v energetice. Klíčovými oblastmi pro možné využívání vodíku jsou v této souvislosti především dekarbonizace energetických systémů, možnosti krátkodobého i dlouhodobého ukládání energie a možnosti potenciální konverze vodíku na obnovitelný metan. "Vodíkové technologie považuji za velmi atraktivní energetický zdroj. Věřím, že intenzivní vývoj umožní zavádění vodíkových technologii, jejichž širší použití je v současnosti zatím velmi neefektivní. Víme však, že se jedna o univerzální a čistou energii, která díky dalšímu technologickému pokroku může v budoucnu nabídnout velmi zajímavé možnosti, jak v průmyslu, tak i například v dopravě. Zároveň se jedná o typický příklad čisté energie, která plně respektuje snahu EU o podporu a zavádění obnovitelných zdrojů," dodala náměstkyně MPO Alexandra Rudyšarová.

Energetická konference na vysoké úrovni předcházela neformálnímu jednání Rady EU pro energetiku. To bylo věnováno především integraci tzv. zimního energetického balíčku Evropské komise, který má být klíčovým souborem opatření zaměřených na vnitřní energetický trh a kapacitní mechanismy. Ty pak hrají zásadní roli pro zajištění dostatečného výkonu (kapacity) elektrické energie v mezinárodních přenosových sítích. Jedná se o finanční nástroj, který by měl pro provozovatele přenosové sítě zajistit u vybraných zdrojů elektřiny dostatečný disponibilní výkon, ab nedocházelo k neočekávaným výpadkům nebo přetížení přenosových soustav.

Neformální zasedání Rady EU pro energetiku proběhlo v rakouském Linci ve dnech 17. a 18. září 2018.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

13:21 Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se mezimě…