Ruku v ruce se zářijovými novinkami spouští SFŽP ČR také nový webový rozcestník Poradenského centra NZÚ. Zájemci o dotaci z populárního dotačního programu v něm najdou přehledně a na jednom místě vše potřebné pro vyřízení podpory i zcela nový seznam specialistů z řad dodavatelů či zpracovatelů odborného posudku.
Vyměnit starý kotel za nový díky kotlíkovým dotacím a současně zateplit dům s programem Nová zelená úsporám bude od pondělí 4. září ještě výhodnější. K dotacím z programu Nová zelená úsporám přibude zcela mimořádný dotační bonus až 40 tisíc korun pro ty, kteří oba programy zkombinují.
„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Nejen že se jim to vrátí v nižších platbách za energie, ale navíc od nás dostanou na investice ještě bonus až 40 tisíc korun,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.
Na co konkrétně se bonus vztahuje, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje: „Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle.“ Zároveň Petr Valdman ale upozorňuje, že zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí.
Dotace až 150 tisíc na výkonnější domácí fotovoltaické elektrárny
„Zcela nově dotací až 150 tisíc korun podpoříme i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny (s výkonem více než 4 000 kWh/rok), která je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, tzn. například vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec a dále představuje hlavní výhody těchto domácích elektráren: „Vyrobenou energií je možné vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva