Ministerstvo spravedlnosti zjednodušuje proces likvidace právnických osob

15. 7. 2019 22:11

Vláda dnes na svém zasedání schválila novelu nařízení o Obchodním věstníku, jejímž cílem je administrativně a finančně zjednodušit proces likvidace právnických osob.

Ministerstvo spravedlnosti zjednodušuje proces likvidace právnických osob
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti
reklama

Dosavadní zpoplatněné dvojí zveřejnění oznámení vstupu právnické osoby do likvidace v Obchodním věstníku, společně s výzvou pro věřitele, aby přihlásili své pohledávky, bude nahrazeno možností zveřejnit takové oznámení a výzvu ve veřejném rejstříku.

Využije se tak již existujícího mechanismu uveřejňování vstupu do likvidace a údajů o likvidátorovi ve veřejném rejstříku, který se efektem vyrovná zveřejnění oznámení o likvidaci v Obchodním věstníku. Veřejný rejstřík je přístupný všem a zdarma na internetu. Není nutná žádná registrace, veškeré informace jsou dostupné okamžitě. Veřejný rejstřík je také dostupný v režimu otevřených dat.

Povinnost dvojího zveřejnění je dána historicky, a sice původní tištěnou podobou Obchodního věstníku (věřitel tak měl větší možnost, že si výzvu skutečně přečte). V současnosti, kdy máme k dispozici všem volně a zdarma přístupné veřejné rejstříky právnických osob, postrádá dvojí zveřejnění v Obchodním věstníku smysl.

Návrh se zaměřuje především na právnické osoby, které již nechtějí dále vykonávat svou (např. spolkovou) činnost a zároveň jsou schopny přistoupit ke svému dobrovolnému zrušení. Jejich motivace k často jen formálnímu procesu likvidace (pokud nemají žádný majetek a dluhy) je však v současnosti snížena vidinou nákladů, které jsou s ním spojeny. To má za důsledek i skutečnost, že například ve spolkovém rejstříku je v současnosti zapsáno zhruba 60 tisíc neaktivních spolků.

V případě právnických osob zapisovaných do jiného než obchodního rejstříku (např. spolky) bude povinnost zveřejnění oznámení vstupu do likvidace (a výzvy věřitelům) možné splnit uveřejněním vstupu do likvidace a dalších údajů pouze ve veřejném rejstříku po dobu nejméně 3 měsíců a dvou týdnů. Náklady na likvidaci spolku tak budou zcela minimální.

V případě obchodních korporací je pak ponechána povinnost alespoň jednoho zveřejnění vstupu do likvidace (a výzvy věřitelům) v Obchodním věstníku.

Nařízení nabývá účinnosti 1. srpna 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

20:33 Královéhradecký kraj: Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Královéhradecký kraj se spolu s dalšími partnery podílí na obnově Česko-polské Hřebenovky, jejíž jed…