Ministerstvo zdravotnictví: V ČR dál přetrvává plošná chřipková epidemie

24.02.2019 9:36

V osmém kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 452 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje pokles o 13,8 %.

Ministerstvo zdravotnictví: V ČR dál přetrvává plošná chřipková epidemie
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Nejnovější údaje potvrzují, že i přes pokles nemocnosti stále přetrvává, i když již slábnoucí, plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Pokles nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského.

„Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Plošnou epidemii chřipky hlásí i nadále většina evropských států včetně našich sousedů, a to jak Německo, Rakousko, tak i Polsko. Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v některých zemích dominuje virus A/H3N2: v Belgii, Bosně, Francii, Finsku, Izraeli, Maltě a Lucembursku.

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…