Lovecké trofeje z nosorožčích rohů se často stávají předmětem nelegálního obchodu s rohovinou, například na výrobu medikamentů. Ministerstvo životního prostředí proto začne přísněji posuzovat jednotlivé žádosti o povolení k dovozu nosorožčích rohů jako loveckých trofejí podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES).
V případech, kdy bude v nových správních řízeních povolení k dovozu jako součásti lovecké trofeje vydáno, bude tento dovezený roh muset být nezaměnitelně označen mikročipem v zemi, ze které se bude vyvážet. To je novou podmínkou ČR pro dovoz nosorožčích rohů. Navíc se očipovaný roh stane předmětem následných kontrol (cca do 3–6 měsíců) ze strany příslušných orgánů CITES.
Nosorožčí „lék“ na rakovinu
MŽP zaznamenalo od roku 2011 celou řada případů nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, které obvykle souvisely s aktivitami vietnamské komunity. Většina z těchto rohů pocházela z loveckých trofejí nosorožců dovezených z Jihoafrické republiky (JAR). Proto byl v roce 2014 dovoz nosorožčí rohoviny až do odvolání pozastaven. V posledních měsících ale začal růst zájem o dovoz loveckých trofejí z nosorožců, a to i z jiných afrických zemí, například Namibie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva