Ministryně Marksová jednala v Lucemburku o vysílání pracovníků v silniční dopravě

29. 10. 2017 9:49

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová jednala v rámci zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO) v Lucemburku.

Ministryně Marksová jednala v Lucemburku o vysílání pracovníků v silniční dopravě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Po dvanáctihodinovém jednání se členské země shodly na kompromisní podobě revize směrnice o vysílání pracovníků. ČR se podařilo prosadit, že nová pravidla se nebudou okamžitě vztahovat na vysílání v oblasti silniční dopravy.

Projednávání revize směrnice o vysílání pracovníků je dlouhodobě obtížné. Česko prosazovalo maximální transparentnost národních právních úprav, aby byly vysílající podniky i jejich zaměstnanci před vysláním informováni o platných předpisech a kolektivních dohodách upravujících pracovní a mzdové podmínky v hostitelské zemi. „Vysílající podniky nemohou být hnány k zodpovědnosti za porušení pravidel, o kterých neměly úplné informace,“ uvedla na jednání ministryně Marksová.

Nová pravidla se nebudou vztahovat na silniční dopravu až do doby schválení specifické úpravy vysílání řidičů v rámci silničního balíčku. ČR dále úspěšně vyjednala odložení platnosti směrnice o čtyři roky. Pokud jde o dlouhodobá vyslání, výsledným kompromisem je možnost vyslání až na dobu 18 měsíců. Evropská komise při vyjednávání potvrdila, že směrnice pro vysílání pracovníků se nevztahuje na tranzit přes území členských států EU. Komise se rovněž zavázala přistoupit k dalším krokům vůči členským státům EU v případě nepřiměřeného uplatňování současných pravidel vysílání na mezinárodní dopravu a kabotáž.

Problematiky vysílání pracovníků a opatření k zamezení obcházení pravidel vysílání se dotkla i revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. V rámci této revize byla upravena také otázka rovnosti nakládání s vysílanými občany z hlediska jejich přístupu k sociálním dávkám. I tady se podařilo nalézt shodu.

Rada dále schválila text Meziinstitucionální proklamace k Evropskému pilíři sociálních práv. Ten je souborem dvaceti sociálních principů a práv, o jejichž naplnění by členské státy měly usilovat při tvorbě a provádění svých sociálních politik v příští dekádě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Nejvíc nebytových budov bylo postaveno na Moravě

12:13 Český statistický úřad: Nejvíc nebytových budov bylo postaveno na Moravě

Nebytových budov se v roce 2018 postavilo meziročně o 50,7 % více. Nejvíce jich bylo postaveno v Jih…