NPÚ: Sázava kraluje virtuálnímu světu

30.03.2018 21:02

O Sázavském klášteře, jedné z památek spravovaných Národním památkovým ústavem, se v poslední době často mluví, a to ve velmi netradiční souvislosti. Klášter se stal totiž jedním z hlavních míst, kde se odehrává příběh nedávno vydané historické hry Kingdom Come: Deliverance, neboli Přijď Království Tvé: Vysvobození, jedné z nejočekávanějších českých počítačových her poslední doby.

NPÚ: Sázava kraluje virtuálnímu světu
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Díky hře se zvýšil o tento středověký objekt zájem, klášter navíc získal zcela netradiční skupinu návštěvníků, kteří se na vlastní oči chtějí podívat do prostředí jejich oblíbené hry.

Počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance, která vyšla v půlce letošního února, dělá unikátní především skutečnost, že se její tvůrci snažili o co největší historickou věrnost. Oproti jiným hrám historického žánru se o ní mluví jako o jedné z nejrealističtějších. Hra byla vytvořena na pozadí českých historických událostí a na skutečných místech. Příběh se odehrává roku 1403 v oblasti Posázaví, stěžejními místy hry jsou města Rataje nad Sázavou, Stříbrná Skalice a Sázava. Děj zasazuje třetí nejstarší mužský klášter v Čechách do doby před husitskými válkami, kdy vládl Václav IV. Ten byl však v této době vězněn, na naše území přitáhl Zikmund Lucemburský a začal si pro sebe české království zabírat.

Podíváme-li se na stavební historii Sázavského kláštera, ještě za vlády císaře Karla IV. do Sázavy přichází huť Matyáše z Arrasu, stavitele katedrály sv. Víta v Praze. Ta pokračuje v gotizaci původní románské baziliky a snaží se vystavět monumentální síňové trojlodí. Také ve hře ho můžeme vidět stále rozestavěné. V duchu vrcholné gotiky pokračovaly přestavby i dalších klášterních budov. Dodnes mohou návštěvníci uvnitř bývalého konventu obdivovat například kapitulní síň s jedinečnými malbami na stěnách. Architektura síně se klade do období kolem roku 1340, mariánské malby pak do let 1360–1380. V roce 1421 však vtrhla do Sázavy husitská vojska a stavba byla přerušena. Do dnešních časů stojí pouze kněžiště, které překrývá barokní úprava, a torzo jižní lodě s věží z červeného nučického pískovce.

Autoři se při tvorbě hry radili s historiky a podle plánů a stavebně-historických průzkumů stvořili historickou podobu kláštera. „Prolezli jsme společně celý areál od sklepů po půdu,“ popisuje přípravy hry pro Mladou frontu DNES kastelánka Sázavského kláštera Jaroslava Matoušová. V Sázavě se tak vzkřísila dávno zaniklá místa. „Znovu vybudovali i kostel svatého Kříže s vesnicí, která tehdy stávala v areálu kláštera a z níž se do dnešní doby dochovaly jen její základy,“ líčí kastelánka. Autoři vycházeli z podrobného studia historie, kultury či hudby. Vrcholnému středověku odpovídají nejen stavby, ale také zbraně nebo používaná zbroj.

Také do budoucna by hra mohla významně přispět k popularizaci Sázavského kláštera. „Máme spoustu nápadů, o kterých budeme s tvůrci hry jednat, ale uvidíme, jaká bude reakce a zájem návštěvníků,“ říká Jaroslava Matoušová v rozhovoru pro MF DNES. „S vývojáři jsme se domluvili už teď, že pro propagaci nebo vzdělávání můžeme jejich hru využívat i my,“ dodává kastelánka. Sázavský klášter navíc v budoucnu čekají další změny. Národní památkový ústav se rozhodl odkoupit část areálu, patřící nyní řádu benediktinů, plánovaná je také obnova kláštera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Obce a města nedostaly Národní investiční plán k připomínkování

14:17 SMS ČR: Obce a města nedostaly Národní investiční plán k připomínkování

Sdružení místních samospráv ČR, které zastupuje téměř 2000 menších měst a obcí, nesouhlasí s postupe…