NPÚ: Zrestaurovaná Duchkova bible je výjimečně k vidění v Arcibiskupském zámku v Kroměříži

24.03.2018 20:11

V rámci Poutních dnů, kterými Arcibiskupský zámek v Kroměříži zahajuje další sezónu, bude pro návštěvníky mimořádně a po omezenou dobu vystavena nově zrestaurovaná Duchkova bible. Bible, napsaná písařem Duchkem, patrně vznikla v Praze roku 1433.

NPÚ:  Zrestaurovaná Duchkova bible je výjimečně k vidění v Arcibiskupském zámku v Kroměříži
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Představuje tzv. druhou redakci překladu biblického textu do češtiny s jedinečnou iluminátorskou výzdobou. Na základě doporučení arcibiskupského knihovníka Františka Hrbáčka (1887–1915) ji v roce 1893 zakoupil olomoucký arcibiskup Theodor Kohn (1892–1904) za 2000 zlatých.

Bible napsaná písařem Duchkem, zvaná také Skalická, je psána česky kaligrafickou bastardou a jedná se o tzv. druhou redakci překladu biblického textu do češtiny. Její titulní list je zdobený sedmi medailony představujícími jednotlivé dny Stvoření, asymetricky rozdělenými do dvou sloupců. Další výzdobu bible tvoří 30 figurálních iniciál a 38 ornamentálních. Výzdobu doplňují svislé žerdě s květy a zlatými koulemi, z nichž vybíhají zvlněné lístky a rozviliny doplněné květy a zlatými kapkami.

Počátky textu některých knih jsou provedeny chrysografií (zlatým písmem). Kresebně pojatá poprsí vyplňující některé iniciály, např. David nebo Alexandr Veliký na fol. 114v a 367v připomínají rukopisy vzniklé ve 30. letech 15. století v pražské malířské dílně ovlivněné tvorbou Mistra Mandevillova cestopisu. Na některých iluminacích Duchkovy bible je také použit koloristický efekt spočívající na zúžení barevné škály, který je charakteristický právě pro díla tohoto mistra (např. ilustrace k cestopisu tzv. Jana Mandevilly, 1410–1420, Londýn, British Library).

Typika některých postav a mnohé z použitých ornamentálních prvků připomínají díla dalšího malíře – Mistra Krumlovského Specula (např. Bible kněze Michala, 1423, Praha, Národní knihovna). Všechny tyto vztahy nasvědčují tomu, že Duchkova bible vznikla nejspíše v Praze. Je datována a autorsky určena kolofonem připojeným na fol. 495v. Na protější stránce je pod papírovým krytím přitištěna pečeť města Čejkovic z roku 1629.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

17:28 Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

Nemocnice České Budějovice, a.s. disponuje velkou kapacitou parkovacích ploch, které kladně hodnotí …