NPÚ: Obnova lázeňského parku v Bílině

19.03.2018 22:46

Lázeňský park je součástí prohlášené kulturní památky městské lázně Kyselka, která zahrnuje budovy lázní i lázeňský park okolo nich. Lázeňský park byl dlouhodobě zanedbáván, chyběla zde koncepční údržba.

NPÚ: Obnova lázeňského parku v Bílině
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V průběhu října až prosince roku 2017 byla zpracovávána dokumentace na obnovu lázeňského parku v Bílině. Lázeňský park je součástí prohlášené kulturní památky městské lázně Kyselka, který zahrnuje budovy lázní i lázeňský park okolo nich. Jedná se o celkovou obnovu vegetační složky lázeňského parku, obnovu povrchu z mechanicky zpevněného kameniva v parteru mezi hudebním altánem a prameníkem, osazení laviček, odpadkových košů a opatření na podporu biodiverzity.

Projektovou dokumentaci zpracovával ateliér Land05. Lázeňský park byl dlouhodobě zanedbáván, chyběla zde koncepční údržba, průhledy jsou zarostlé nálety až zcela nezřetelné. Nové výsadby nejsou vždy v souladu s koncepcí parku.

Návrh na základě historických podkladů nalezených v archivech navrhnul obnovu těchto průhledů, odstranění nebezpečných a neperspektivních dřevin a výsadbu nových stromů, keřů a jarních cibulovin. Projekt se, pokud je to dodnes možné, vrací do stavu mezi lety 1903–1910. Průhledy z různých míst jsou velmi často směřovány na přírodní dominantu nad Bílinou – horu Bořeň. Tyto výhledy do přírodního okolí lázeňského parku jsou jedinečné a dávají parku neopakovatelný ráz.

Město Bílina, jako vlastník, předpokládá čerpat finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí, specifického cíle SC 4.4 Zlepšit kvalitu prostředí v sídlech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Česká republika láká indické společnosti k podnikání

13:20 CzechInvest: Česká republika láká indické společnosti k podnikání

CzechInvest úspěšně zrealizoval webinář pro potenciální indické investory.