Na CEITEC VUT vyvíjejí neprůstřelnou keramiku. Uplatnění najde v armádě

05.11.2017 14:20 | Zprávy

Na lehčích a bezpečnějších ochranných vestách pro vojáky pracuje tým Davida Salamona z CEITEC VUT. Šestičlenný tým se zaměřuje na pokročilé keramické materiály, které jsou díky své hustotě mnohem lehčí než dosud využívaná ocel. Navíc umí efektivněji pohltit dopadovou energii projektilu.

Na CEITEC VUT vyvíjejí neprůstřelnou keramiku. Uplatnění najde v armádě
Foto: vutbr.cz
Popisek: Vysoké učení technické v Brně - logo
Výzkumníci nyní experimentují s netradičními pancíři z takzvaných hybridních kompozitů a mají v plánu některé postupy patentovat. Zároveň připouští, že hranice mezi informacemi, které mohou zveřejnit, a těmi, které si musí ponechat pro sebe, je v případě materiálů používaných pro bezpečnostní účely mnohdy velmi tenká.

Výzkumníci Martin Kachlík a Jakub Roleček se už čtyři roky podílejí na projektu Technologické agentury ČR, v rámci kterého své znalosti pokročilých keramických materiálů uplatňují při vývoji balistických ochranných vest pro vojáky. „Úkolem je vytvořit neprůstřelné vesty, které by měly primárně sloužit vojákům. Jsou proto testovány na nejvyšší stupeň personální ochrany. Na trhu už řešení z keramiky samozřejmě dostupná jsou. My se ale snažíme najít takové, které bude lehčí a přitom bude poskytovat stejnou nebo vyšší ochranu. Použitý materiál musí být kvalitnější, tvrdší a nabízet dostatečnou ochranu i při více zásazích blízko sebe,“ popsal Martin Kachlík, který se zaměřuje na vývoj a výzkum keramických materiálů.

Na rozdíl od dříve používaných ocelových plátů vyplňují výzkumníci vnitřek vest keramickými hexagony. „Spodní vrstvu tvoří kevlarová tkanina, na kterou následně skládáme keramické dílce. Keramický díl je při dopadu projektilu drcen, čímž pohlcuje jeho kinetickou energii. Díky rozdělení na více menších částí poskytuje takové řešení větší ochranu při takzvaném multihitu, kdy dopadne více střel blízko sebe,“ objasnil Jakub Roleček. Některé pancíře jsou také tvarované tak, aby projektil odklonily. „Moderní projektily si můžeme představit jako šipku, která má projít přímo všemi vrstvami ochrany. Pokud není keramický díl plochý, ale jeho čelní strana připomíná spíše výřez z kulového vrchlíku, dochází k odklonění projektilu při dopadu. Následně je pak snadněji zachycen vrstvami kevlaru. Výsledný průnik střely je tak daleko menší,“ vysvětlil Kachlík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Představujeme zajímavé projekty financované z Projektového schématu

7:16 AOPK ČR: Představujeme zajímavé projekty financované z Projektového schématu

Vytváření tůní, návrat uměle napřímených potoků do přírodních koryt či revitalizace parků, sadů a lu…