Součástí je také prezentace díla česko-švédského výstavního architekta a scénografa Jana Poláška.
Tato jedinečná výstava reaguje na přání návštěvníků dozvědět se něco víc ze „zákulisí“ výstav a jejich realizace. Zájem veřejnosti o sbírkové předměty a okolnosti jejich užívání se totiž často spojuje i se zájmem o muzeum jako takové. Lidé se například nezřídka ptají, jak velké jsou jednotlivé sbírky, jak bylo náročné restaurovat některou z vystavených věcí nebo jak se podařilo zrekonstruovat Letohrádek Kinských a zřídit zde stálou expozici. Etnografické oddělení Národního muzea proto seznamuje návštěvníky s těmito tématy formou menší výstavy, která představuje provoz a historii muzea i tvorbu expozic z pohledu muzejníků a pokusí se většinu těchto otázek zodpovědět. Tato výstava zároveň navazuje na nedávnou výstavu Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes, která byla věnována samotným počátkům Národopisného muzea, a ukazuje, jak jeho příběh pokračoval až do současnosti.
Mince ze základů tzv. Joklova domu v Čičmanech, který byl zakoupen Drahomírou Stránskou jako základ budoucího skanzenu, jenž měl vzniknout v Šárce nebo Kinského sadech. Dům byl původně určený ke zbourání, proti jeho převozu ale v roce 1937 protestoval slovenský poslanec, muzejník a historik Pavol Florek, který přemístění budovy vnímal jako okrádání Slovenska o jeho kulturní dědictví. Muzeum muselo dokázat, že dům zachránilo na poslední chvíli a že ho nemohly převzít místní instituce. Skanzen se ale bohužel nepodařilo vybudovat a rozebraný Joklův dům v průběhu druhé světové války nakonec podlehl zkáze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva