Odborníci varují před častým odhalování dětí na internetu

29.12.2016 9:49

Vánoční čas není pouze dobou radosti, ale i častých sexuálních útoků na děti a mladistvé na internetu. Podle odborníků málokterý rodič a dítě však ví, že v těchto dnech dochází k nejčastějším nabídkám a sdílení intimních materiálů na internetu, především pak na různých sociálních sítích. Odborníci hovoří o tzv. sextingu, který hrozí především studentům ve věku puberty a post puberty.

Odborníci varují před častým odhalování dětí na internetu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

„Jedná se o rozšířené chování, kdy dobrovolně sdílíte intimní materiály v prostředí internetu. V České republice ho realizuje poměrně velký počet dětí, ale také dospělých. Podle výsledků výzkumů na našem území v letech 2010-2015 dobrovolně sdílelo své intimní materiály 7-9 % dětí ve věku 11 až 17 let,“ upozorňuje Lenka Mužíčková ze serveru Budulínek.eu, která se více jak deset let systematicky věnuje problematice spotřebitelského chování.

Co je sexting a jaká jsou jeho rizika

Sexting lze vnímat jako nástroj upoutání pozornosti přátel nebo partnera, ale také jako sebeprezentaci – lidská sexualita je v médiích (zejména v reklamě) prezentována velmi výrazně. Používají ho především celebrity k upozornění na sebe sama. Rizikem je především ztráta kontroly nad intimním materiálem. Může se začít šířit nekontrolovaně po internetu a kolovat řadu let bez vědomí pořizovatele. Intimní fotografii či video lze snadno zneužít ke kyberšikaně, kyberstalkingu či stalkingu, vydírání a vyhrožování. Může dojít i k ohrožování výchovy dítěte, nově např. navazování nedovolených kontaktů s dítětem.

„Sexting běžně provozují celebrity, zpěváci, herci, sportovci – tedy vzory, ke kterým děti často vzhlížejí a které uznávají. Tyto vzory pak odhalují dětem, že „odhalovat se a sdílet intimitu je normální“ – děti ho pak nevnímají jako něco nebezpečného či rizikového a jsou ochotny chování celebrit napodobovat,“ vysvětluje rizika Lenka Mužíčková, vedoucí projektu Budulinek.eu, který se zabývá zdravým životním stylem dětí.

Role rodiče v prevenci před nástrahami kyberprostoru

Základem je vysvětlit dítěti rizika a naučit je chránit si své osobní údaje – ať již v reálném či virtuálním světě. Prevence je zcela zásadní. Na stránkách projektu E-Bezpečí nebo na stránkách Budulinek.eu si můžete zdarma stáhnout příručku Pravidla bezpečného používání internetu pro rodiče.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Frutu Podivín kupuje společnost CE FMCG, ÚOHS fúzi povolil

7:02 ÚOHS: Frutu Podivín kupuje společnost CE FMCG, ÚOHS fúzi povolil

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož dů…