Ombudsmanka ulehčila život poručníkům. Už nebudou muset žádat soud o vydání cestovního dokladu pro dítě

27.10.2018 14:17

Lidé, které soud ustanovil poručníkem dítěte, čelili opakujícímu se problému. Museli žádat soud o souhlas, když chtěli pro svěřené dítě vyřídit cestovní doklad.

Ombudsmanka ulehčila život poručníkům. Už nebudou muset žádat soud o vydání cestovního dokladu pro dítě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Přitom cestování do ciziny není v současných podmínkách nijak výjimečnou situací a je součástí rodinných nebo školních výletů. Jednalo se o formální překážku, která poručníkům zbytečně komplikovala jejich péči o svěřené děti. Ombudsmanka se proto rozhodla tuto praxi změnit a obrátila se na Ministerstvo vnitra. To se ztotožnilo s argumentací ombudsmanky a praxi změnilo. Poručníci tak již nyní nepotřebují souhlas soudu pro vydání cestovních dokladů.

„Během šetření jsem zjistila, že správní orgány, které vydávají cestovní pasy, tuto povinnost vyžadovaly pouze na základě ústního sdělení zaměstnanců Ministerstva vnitra. V zákoně pro to opora chybí,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová a dodává: „Občanský zákoník například vyjmenovává záležitosti, které jsou významné pro zájmy dítěte. Cestovní doklad zde uveden není. Za to zde jsou uvedeny například určení místa bydliště, volba vzdělání nebo pracovního uplatnění.“

Co se týče vycestování do ciziny, představují obvykle větší hrozbu rozvádějící se rozhádání rodiče, kdy hrozí, že jeden z nich dítě do ciziny před druhým unese. V těchto případech však zpravidla druhý rodič požádá soud o vydání předběžného opatření, které zakáže vycestovat s dítětem do ciziny.

Ministerstvo vnitra s těmito argumenty souhlasilo. Projednalo tuto záležitost s Ministerstvem spravedlnosti a změnilo svůj právní názor. Poručník nyní může požádat o cestovní pas a o občanský průkaz pro dítě, aniž by potřeboval schválení soudem.

Pokud jde o žádosti podané pěstounem a jinou tzv. pečující osobou, tyto osoby jsou oprávněny podat žádost podle zákona a připojit souhlas zákonného zástupce. Pokud by opatření souhlasu bránila těžko překonatelná překážka (například nedostupnost zákonného zástupce), stačí k doložení této překážky potvrzení orgánu sociálně právní ochrany dětí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…