Cílem pokračování projektu je upozornit na rizika sdílení fotografií, videí a dalších informací o dětech na internetu. Rodiče často, ač s dobrým úmyslem, vytvářejí digitální stopu svého dítěte, která může ovlivnit jeho soukromí a bezpečí v budoucnu.
Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR, říká: „Vaše dítě se vás možná jednou zeptá, proč jste sdíleli něco, co mělo zůstat jen v rodině a co mu později ublížilo mezi vrstevníky. Jako rodiče to často myslíme dobře, ale i nevinný příspěvek může mít nečekané následky. Mysleme na to dřív, než něco zveřejníme. Každá fotka či video může ovlivnit dětské sebevědomí, vztahy i pocit bezpečí. Ochrana digitální identity dítěte je součástí jeho práva na soukromí a zodpovědnost za ni nesou především rodiče.“
Reálné příběhy
S dobrým úmyslem dávala fotky na internet i maminka dnes 14 leté Natálie. Sdílela momentky z dětství své dcery na svém profilu. Fotografie z dovolené, z domácího prostředí i chvíle, kdy byla Natálie nemocná. Obrázky měly potěšit hlavně babičku. Tehdy nikoho nenapadlo, že by se k nim mohl jednou dostat někdo cizí. Jenže stačilo, aby jeden ze spolužáků starý profil objevil. Následovalo posmívání, šikana a šíření intimních snímků ve třídě. Natálie přestala chodit do školy a dlouho se bála vrátit mezi děti. I když maminka profil později smazala, digitální stopy zůstaly a s nimi i strach, co dalšího se může objevit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva