Policie ČR: Operace TRIAGE

21.02.2018 7:34

V souvislosti se sobotním vyjádřením britské premiérky Theresy Mayové na bezpečnostní konferenci v Mnichově o rozbití „gangu otrokářů“ poskytuje Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) informace k tomuto případu.

Policie ČR: Operace TRIAGE
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Na podzim roku 2014 požádali britští policisté (Devon and Cornwall Police) kriminalisty tehdejšího ÚOOZ o spolupráci při rozkrývání případu, který se týkal tzv. „moderního otroctví“. Toho se podle jejich závěrů dopustila pětice českých občanů (2 muži a 3 ženy) v hrabství Devon. Pachatelé lákali své krajany ze slabších sociálních vrstev na práci v Anglii s příslibem dobrého výdělku. Obviněné osoby jim následně zajistily letenky z ČR do anglického Bristolu, přepravily je do města Plymouth a vyřídily formality potřebné k vykonávání práce. Za tu však oběti dostávaly jen zlomek původně smluvené částky a navíc musely pod pohrůžkami násilí, či za použití samotného fyzického násilí vykonávat různé služby v bydlištích pachatelů, či byly nuceny krást.

Jakmile britští policisté na podzim roku 2014 pětici osob zadrželi, kriminalisté ÚOOZ na základě tzv. „právní pomoci“ zajišťovali kontaktování některých poškozených (kteří se mezitím vrátili do ČR), prováděli výslechy osob, různé prověrky a jiné úkony trestního řízení. Královským soudem v Plymouthu byli pachatelé odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody (dohromady na 20 let). Příbuzné obviněných (4 ženy) měly dokonce donutit jednoho z poškozených odvolat svoji původní výpověď, za což byly následně týmž soudem odsouzeny k  trestům odnětí svobody od 2 do 8 let.

Odkaz na článek s vyjádřením britské premiérky - ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Národní park Podyjí má nového vzácného obyvatele, sysla obecného

12:11 AOPK ČR: Národní park Podyjí má nového vzácného obyvatele, sysla obecného

Výskyt kriticky ohroženého sysla obecného byl po více než 50 letech zaznamenán v národním parku Pody…