Ochranu přírody podporuji, ale ne za cenu porušení zákona. Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí, proto jsme se obrátili na Ústavní soud. CHKO Soutok, lužní krajina na soutoku Moravy a Dyje, je pravděpodobně jednou z nejcennějších přírodních lokalit v Česku. Vyvolává nadšení u ochranářů díky stovkám druhů rostlin, ptáků a obojživelníků, ale stejně tolik otázek u lidí, kteří tam žijí a hospodaří. Nově vyhlášená oblast nabyla účinnosti k 1. červenci 2025.
Zastánci vyzdvihují historický moment, pamětní desce spolu s hraničníkem se státním znakem dokonce požehnal sám papež Lev XIV. ve Vatikánu. Ano, papežská „razítka“ jsou sice krásná, ale nemohou nahradit hlas vlastníků a volených zástupců.
ANO na Ústavním soudu – demokracie není exhibice
Skupina 35 poslanců hnutí ANO, vedená Alenou Schillerovou, podala k Ústavnímu soudu stížnost proti vyhlášení CHKO. Argument je zcela jednoduchý, ministerstvo životního prostředí nezpracovalo přes 1700 připomínek včetně závažných námitek od obcí a vlastníků v zákonné lhůtě 60 dní, některé vůbec nevzalo na vědomí. Zastávám názor, že nelze především chránit přírodu, pokud nechráníme demokracii a právní jistotu, tedy lidi, kteří v ní žijí. CHKO se nesmí dělat po vzoru „papežských cest“. O symboliku není nouze, ale kompas musí ukazovat na zákony.
Ing. Pavel Horáček
A co místní?
Petici se zhruba 4000 podpisy předložili lidé z okolních obcí. Některé vesnice a rodinní hospodáři upozorňují, že jim AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) může omezit hospodaření. Přitom oblast je už nyní de facto chráněná podle řady evropských směrnic.
Ministerstvo se chlubí stovkami konzultací (údajně přes 300) s místními aktéry, ale realita a čas od času pohled „zespoda“ ukazují, že připomínky nebyly vypořádány důsledně ani včas ani obsahově a dopady na soukromé pozemky budou jistě znatelné. Pokud má být CHKO skutečně výhrou pro všechny, nemůže být prosazena proti vůli těch, kterých se nejvíc týká.
Jak dál?
- Ústavní soud rozhodne. Ať už potvrdí, nebo zruší vyhlášení CHKO, proces musí být jasný, transparentní a legitimní.
- Pokud soud potvrdí chyby ministerstva, CHKO se buď vrátí k dopracování, nebo v krajním případě zruší.
- Jako ANO budeme požadovat: Pokud má vzniknout chráněná krajinná oblast, musí to být po náležitém projednání, opravdových diskusích, a především v souladu se zákonem.
Závěrem
Ochrana přírody je pro nás prioritou, to potvrzujeme. Ale ochrana nesmí stát na obcházení práv místních a demokratických pravidel. Pokud někdo spoléhá na požehnání Vatikánu, místo aby vypořádal stovky legitimních námitek, zbývá jediná otázka: Je pták v koruně málo, nebo je to spíš kámen úrazu?
Jsem připraven hájit obojí – zeleň i zákon.
(autor je krajský zastupitel JMK za hnutí ANO, stínový radní pro životní prostředí)
Článek byl převzat z Profilu Ing. Pavel Horáček
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV