Horáček (ANO): Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí

03.07.2025 6:23 | Monitoring

CHKO Soutok vznikla bez řádného vypořádání námitek obcí a vlastníků.

Horáček (ANO): Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí
Foto: ANO
Popisek: Logo hnutí ANO

Ochranu přírody podporuji, ale ne za cenu porušení zákona. Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí, proto jsme se obrátili na Ústavní soud. CHKO Soutok, lužní krajina na soutoku Moravy a Dyje, je pravděpodobně jednou z nejcennějších přírodních lokalit v Česku. Vyvolává nadšení u ochranářů díky stovkám druhů rostlin, ptáků a obojživelníků, ale stejně tolik otázek u lidí, kteří tam žijí a hospodaří. Nově vyhlášená oblast nabyla účinnosti k 1. červenci 2025.

Zastánci vyzdvihují historický moment, pamětní desce spolu s hraničníkem se státním znakem dokonce požehnal sám papež Lev XIV. ve Vatikánu. Ano, papežská „razítka“ jsou sice krásná, ale nemohou nahradit hlas vlastníků a volených zástupců.

ANO na Ústavním soudu – demokracie není exhibice

Skupina 35 poslanců hnutí ANO, vedená Alenou Schillerovou, podala k Ústavnímu soudu stížnost proti vyhlášení CHKO. Argument je zcela jednoduchý, ministerstvo životního prostředí nezpracovalo přes 1700 připomínek včetně závažných námitek od obcí a vlastníků v zákonné lhůtě 60 dní, některé vůbec nevzalo na vědomí. Zastávám názor, že nelze především chránit přírodu, pokud nechráníme demokracii a právní jistotu, tedy lidi, kteří v ní žijí. CHKO se nesmí dělat po vzoru „papežských cest“. O symboliku není nouze, ale kompas musí ukazovat na zákony.

A co místní?

Petici se zhruba 4000 podpisy předložili lidé z okolních obcí. Některé vesnice a rodinní hospodáři upozorňují, že jim AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) může omezit hospodaření. Přitom oblast je už nyní de facto chráněná podle řady evropských směrnic.

Ministerstvo se chlubí stovkami konzultací (údajně přes 300) s místními aktéry, ale realita a čas od času pohled „zespoda“ ukazují, že připomínky nebyly vypořádány důsledně ani včas ani obsahově a dopady na soukromé pozemky budou jistě znatelné. Pokud má být CHKO skutečně výhrou pro všechny, nemůže být prosazena proti vůli těch, kterých se nejvíc týká.

Anketa

Žije se vám lépe, než před čtyřmi roky?

4%
96%
hlasovalo: 14282 lidí

Jak dál?

  1. Ústavní soud rozhodne. Ať už potvrdí, nebo zruší vyhlášení CHKO, proces musí být jasný, transparentní a legitimní.
  2. Pokud soud potvrdí chyby ministerstva, CHKO se buď vrátí k dopracování, nebo v krajním případě zruší.
  3. Jako ANO budeme požadovat: Pokud má vzniknout chráněná krajinná oblast, musí to být po náležitém projednání, opravdových diskusích, a především v souladu se zákonem.

Závěrem

Ochrana přírody je pro nás prioritou, to potvrzujeme. Ale ochrana nesmí stát na obcházení práv místních a demokratických pravidel. Pokud někdo spoléhá na požehnání Vatikánu, místo aby vypořádal stovky legitimních námitek, zbývá jediná otázka: Je pták v koruně málo, nebo je to spíš kámen úrazu?

Jsem připraven hájit obojí – zeleň i zákon.

Zdroje ZDE a ZDE

(autor je krajský zastupitel JMK za hnutí ANO, stínový radní pro životní prostředí)

Článek byl převzat z Profilu Ing. Pavel Horáček

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministr Bek: Kraje provozní školské RUD nemají

14:07 Ministr Bek: Kraje provozní školské RUD nemají

Projev na 12. schůzi Senátu 3. července 2025 k školskému zákonu