Poslanecká sněmovna: Připravujeme interiérovou koncepci sněmovních objektů

13.06.2024 10:04 | Tisková zpráva

Kancelář Poslanecké sněmovny uzavřela na základě soutěže smlouvu s Českým vysokým učením technickým v Praze, jejímž předmětem je zpracování komplexní interiérové koncepce objektů Poslanecké sněmovny. Přestože je sídlo Poslanecké sněmovny národní kulturní památkou, neexistuje dosud žádný metodický dokument, který by bylo možné využít jako východisko při úpravách vnitřních prostor, a to jak při běžném každodenním provozu, tak při rekonstrukcích. Vybavení sněmovních prostor je tak dnes často hodnoceno jako esteticky problematické a překonané.

Poslanecká sněmovna: Připravujeme interiérovou koncepci sněmovních objektů
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

„Na základě celé řady podnětů jsme vyhlásili veřejnou zakázku na vytvoření architektonického manuálu interiérů v Thunovském paláci a jeho okolí. Do jednoho roku by nám odborný tým katedry architektury Fakulty stavební ČVUT měl dodat metodiku s návrhem pravidel pro řešení a vybavení interiérů, případně pro jejich renovaci a rekonstrukci. Budeme tak mít odborný podklad pro zaměření a podobu zejména společných prostor budovy Sněmovní 4 a pro jejich koncipování z hlediska historie architektury a památek, architektury interiérů a historie umění,“ uvedl vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.

Koncepce bude podle smlouvy vytvořena během jednoho roku a bude se věnovat přibližně třetině sněmovních objektů, konkrétně půjde o Thunovský palác a přiléhající budovy. Zhotovitelem je tým katedry architektury Fakulty stavební v čele s prof. akad. arch. Mikulášem Hulcem. V jeho týmu působí experti na historii architektury a umění a architekturu interiérů. Po úvodní analýze současného stavu vytvoří realizační tým dokument, který stanoví pravidla při řešení a vybavení interiérů, případně pro jejich renovaci a rekonstrukci. Důraz se bude klást na materiál, barevné schéma i funkčnost. Pozornost bude věnována pevnému i volnému mobiliáři, pohledovým liniím, povrchům (např. tapetám, obkladům, kobercům, dlažbám) nebo interiérové zeleni. Při správné volbě mobiliáře a materiálů očekáváme delší životnost zařízení prostor, a tím v důsledku úsporu.

„V uplynulých letech jsme se snažili doplnit mnohdy anonymně působící sněmovní interiéry o různé reprodukce a repliky historických dokumentů a artefaktů, které připomínají paměť místa a tradici parlamentarismu. Máme ještě řadu dalších námětů k tematickému doplnění veřejných prostor Poslanecké sněmovny, mimo jiné také o umělecká díla. Záleží nám ale na co nejlepším výsledku, proto potřebujeme, aby do těchto projektů systémově vstoupili profesionální architekti,“ říká ředitel Parlamentní knihovny a Archivu PS Ondřej Tikovský.

Kancelář Poslanecké sněmovny touto koncepcí získá potřebný nástroj k péči o exponovaný sněmovní areál, který na jedné straně uchovává historickou paměť, ale zároveň musí vyhovovat provozu a potřebám moderního parlamentu 21. století.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …